SON DAKİKA

Türkiye’den Bulgaristan’a Nota!

Bulgaristan’ın, Türkiye’nin Bulgaristan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ettiği iddiası üzerine Bulgaristan Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Bu haber 20 Kasım 2021 - 14:51 'de eklendi.
Abone ol

Bulgaristan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bir Türk adayın çıkması üzerine Türkiye’den seçime yoğun ilgi gösterilmişti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacak olan Mustafa Karadayı’ya destek istemişti.

Bunun üzerine Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçiliği önünde protestolar yapılmış ve Türk Büyükelçi, Bulgar Dışişleri’ne çağrılmıştı.

Bulgaristan’ın, Türkiye’nin Bulgaristan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ettiği iddiası üzerine Bulgaristan Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. 

Bulgaristan’daki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenlerin Türkiye’nin resmi makamlarınca yönlendirildiği ve iç işlerine karışıldığı iddiaları reddedildi.

Dışişleri yetkililerinin aktardığına göre, 14 Kasım’da Bulgaristan’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine Türkiye’nin müdahale ettiği ve Bulgar iç işlerine karışıldığı iddiaları ile Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Bu gelişme üzerine Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Büyükelçi Tcholakov’u saat 22.30 sularında Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

TÜRKİYE, HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNİ YAPTI VE GEREKLİ KOLAYLIĞI GÖSTERDİ

Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Tcholakov’a, Türkiye’nin, Bulgaristan seçimleri çerçevesinde Türkiye’de oy kullandırılması konusunda her türlü iş birliği yapılmış ve gerekli kolaylık gösterilmişken, seçmenlerin Türkiye’nin resmi makamlarınca yönlendirildiği ve iç işlerine karışıldığı iddialarının reddedildiği bildirildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

TÜRKİYE, BULGARİSTAN’A NOTA VERDİ

Büyükelçiye, Türk Büyükelçinin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına çağırılması ve temelsiz ithamların Bulgar makamlarınca gündeme getirilmesinin yadırgandığı, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) üyesi Bulgaristan’ın Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşı seçmenlerin en temel haklarını kullanmalarına yönelik olarak tepki göstermesinin kabul edilemeyeceği ifade edilerek, bunun bir garabet olduğu vurgulandı.

Büyükelçiye, Türkiye’nin ve Türkiye’deki oy kullanımının Bulgar iç siyasetinde suiistimal edilmemesinin beklendiği dile getirilerek, bu hususları içeren bir nota verildi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği önünde yapılan uygunsuz gösteri ve davranışlara ilişkin tepki de ifade edildi.

TÜRKLERİN PARTİSİ, MECLİS’TE 3. SIRAYA YÜKSELDİ

Öte yandan Türklerin partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 12,9 oyla milletvekili sayısını 29’dan 33’e yükseltirken parlamentoda sandalye sayısında 5. sıradan 3. sıraya yükseldi. HÖH bir önceki seçimde yüzde 10,71 oy almıştı. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!