SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE ARAZİLER BOŞ KALIRKEN HÜKÜMET SUDAN’DAN ARAZİ KİRALAYACAK

Sudan’da tarım arazisi kiralanması kararı Tarım Komisyonu’nda tartışma yaratırken, AKP’li Komisyon Başkanı Kılıç, muhalefetin eleştirilerine “Sudan meselesine sığ bakıyorsunuz. Bu Türkiye’nin ulvi düşüncesine örnektir” yanıtını verdi

Bu haber 08 Şubat 2019 - 22:02 'de eklendi. 52

AKP’nin çiftçiliğe vurduğu darbe nedeniyle Türkiye’de ekilemeyerek boş bırakılan tarım arazileri her geçen gün artarken, ülke tarihinde ilk kez Sudan’dan 99 yıllığına tarım arazisi kiralanması TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda tartışma yarattı.

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Tüzüğü’nün onaylanmasına ilişkin yasa teklifi TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Muhalefet, sebze fiyatlarındaki rekor artıştan, mercimekten kuru soğana pek çok ürünün ithal edilmesine, tarımda yaşanan sorunları toplantıda gündeme getirdi.

Bir süre önce gündeme geldiğinde tepkilere neden olan Sudan’dan tarım arazisi kiralanması kararı da tartışmalara neden oldu.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, 2018 yılında 3 milyon 697 bin hektar alanın nadasa bırakıldığına dikkati çekerek, “Burada üretim yapsak, Sudan’dan arazi kiralamaya gerek kalmayacaktı” dedi.

‘ULVİ DÜŞÜNCE’ SAVUNMASI

Komisyonun AKP’li Başkanı Yunus Kılıç, bu eleştiriye, “Sudan meselesine sığ bakıyorsunuz. Bu, Türkiye’nin ulvi düşüncesine örnektir. Teknolojik üretimi olmayan yerlere yardımcı olma gayretidir bu” sözleriyle karşılık vermesi dikkati çekti. CHP’li Aygun da “Kendi çiftçiniz aç iken, Sudan’ı düşünüyorsunuz” diye tepkisini sürdürdü.

İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Tüzüğü’nün onaylanmasına ilişkin yasa teklifinin gerekçesinde “Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı üyelerine aktarması ve destek olması” hedefinden bahsedildiğini vurgulayan Aygun, “17 yıllık AKP iktidarında Türkiye’nin artık sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği konusunda potansiyeli yok edilmiştir. Bu yüzden üye ülkelere bu konuda destek vermesi mümkün gözükmemektedir” dedi.

Aygun, Türkiye’nin 3 milyon 697 bin hektar alanı nadasa bırakırken, Sudan’dan arazi kiralamasının “abesle iştigal olduğunu” savundu.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da Komisyon Başkanı Kılıç’ın açıklamasına, “Suriye, Sudan, İslam İşbirliği ülkeleri derken; kendi çiftçimizi yok sayıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN