SON DAKİKA

TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN ANLAŞTI

İsviçre’de bir araya gelen Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, Suriye’de Anayasa Komisyonu kurulması için anlaşmaya vardı ve komitenin ilk toplantısının tarihi için hedef konuldu.

Bu haber 18 Aralık 2018 - 18:45 'de eklendi. Son Güncelleme18 Aralık 2018 - 19:19

Bakanlar adına açıklama, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından okundu. Lavrov, 3 ülkenin dışişleri bakanlarının Suriye Anayasa Komisyonu konusunda uzlaştığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye’deki son durumu ve anayasa komitesi kurma çalışmalarını ele almak için Cenevre’de bir toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmenin sonunda ortak bildiri yayınlayan bakanlar, Suriye anayasa komitesinin ilk toplantısının 2019 başında Cenevre’de yapılması için çaba gösterme konusunda mutabakat sağlandığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, “Suriye anayasa komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik” ifadelerini kullandı.

‘KALICI SİYASİ SÜRECİN BAŞLAMASINI SAĞLAYACAK’

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın da katılımıyla 3 saatten fazla süren toplantı sonucunda kabul edilen bildiride garantör ülkeler, anayasa komitesi çalışmalarının BM himayesinde kalıcı siyasi sürecin başlamasını sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre ofisinde öğlen saatlerinde buluşmuştu.

Bildiride, “Garantör ülkeler, atılan adımların bizzat Suriyeliler tarafından yürütülecek ve BM tarafından desteklenecek, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde alınan kararlara ve BM’nin 2254 sayılı kararına uygun olarak gerçekleştirilecek yaşayabilir ve uzun vadeli siyasi sürecin başlamasını sağlayacağından emin olduklarını dile getirdi” dendi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!