SON DAKİKA

Türkiye Muhtarlar Federasyonu: Köy ve mahalle muhtarlığı arasındaki ayrım kalkmalı

Özünal, Kastamonu Muhtarlar Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, son dönemde muhtarların özlük haklarında önemli gelişmeler olduğunu kaydetti.

Bu haber 17 Ocak 2018 - 17:58 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Özünal, Kastamonu Muhtarlar Derneği’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, son dönemde muhtarların özlük haklarında önemli gelişmeler olduğunu kaydetti.

Muhtarlıkların artık ‘devlet kapısı’ olması gerektiğini söyleyen Özünal, “Devlet kapısı olduğunda ister köyde, isterse mahallede iki ayrı muhtarlık olmayacak. Muhtarlık müessesesi de devlet kurumudur. Köy muhtarlığının tüzel kişiliği var, diğerinin yok. Dünyanın başka bir yerinde böyle bir uygulama görülmez. Köy ve mahalle muhtarlığı arasındaki ayrımın kalkması lazım. Bu ayrımı ortadan kaldırmak için çalışıyoruz” dedi.

‘MUHTAR UFAK TEFEK İŞLERİNİ KENDİ YAPABİLMELİ, DEVLET SOSYAL İMKAN SAĞLARSA MÜHÜR PARASI ALMAZ’

Muhtarların mühür parası almaması gerektiğini de ifade eden Özünal, “Muhtarların bir bütçesi olmalı. Ufak tefek işlerini kendi yapabilmeli. Bunun için imkanı olmalı. Devlet sosyal imkan sağlamalı. Bu sayede muhtarlar mühür parası almaz” diye konuştu.

Muhtar tanımının yapılmasını istediklerini aktaran Özünal, yetkilerin anayasada belirtilmesi ve bazı denetimler konusunda muhtarların yetkilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

68 YAŞINDAKİ MUHTARIN 19 YAŞINDAKİ KIZLA EVLENMESİ İDDİASINA YANIT: TOPLUMA ÖRNEK OLMAMIZ LAZIM

Bir gazetecinin, Batman’da evli 68 yaşındaki muhtarın 19 yaşındaki bir genç kızla düğün yaptığı iddiasıyla ilgili sorusu üzerine ise Özünal, “Bu durumu tasvip etmiyoruz. Bizler kanaat önderleriyiz. Kanaat önderlerinin kapısından insanlar girer de çıkar da. Muhtarların topluma örnek olması lazım. Bu şekilde davranan muhtarlarımızın daha derli toplu hareket ederek topluma önder olması gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!