SON DAKİKA

TÜRKİYE MAARİF VAKFI’NA 541 MİLYON TL’LİK KAYNAK

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden Türkiye Maarif Vakfı’na 541 milyon lira aktarılacak.

Bu haber 26 Haziran 2019 - 13:47 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Resmi Gazete’de yayınlanan bir Cumhurbaşkanı kararı, son dönemde iktidara yakın vakıflara aktarılan yüz milyonlarca lira kaynağı yeniden gündeme getirdi. Yayınlanan karar ile Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi’nden Türkiye Maarif Vakfı’na 541 milyon lira aktarılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan 1203 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile yurt dışında insanlığın ortak birim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek için 17 Haziran 2016 tarihli 6721 Sayılı Kanunla kurulan Türkiye Maarif Vakfına, genel bütçeden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından aktarılacak kaynak tutarı belirlendi.

Söz konusu kararla, Türkiye Maarif Vakfına, amaçlarını gerçekleştirmek için yapacağı hizmetlerin karşılanmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 541 milyon lira kaynak aktarılacak.

 

“FETÖ” OKULLARI DEVREDİLMİŞTİ

Türkiye Maarif Vakfının yurt dışında 33 ülkede okulu bulunuyor. Vakıf sitesinde, okulların bulunduğu ülkelerin yanı sıra 25 ülkede daha çalışma yürütüldüğü belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri

2016’da bu vakfın FETÖ’nün yurt dışında kurmuş olduğu eğitim öğretim kurumlarına karşı güçlü bir alternatif yaratmak amacıyla kurulduğu belirtiliyor. Hatta 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurt içindeki ve -yürütülen temaslar sonucu- yurt dışındaki çok sayıda “FETÖ iltisaklı” okul, Türkiye Maarif Vakfına devredilmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!