SON DAKİKA

Turkcell’in Ensar Vakfı davasına mahkemeden ret

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4.

Bu haber 12 Aralık 2017 - 22:48 'de eklendi. 100

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Karaman’da 45 çocuğa cinsel istismar iddiasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na tepki amaçlı sosyal medyada tweet atan 124 kişiye, Turkcell tarafından ‘ticari itibarının zedelendiği’ gerekçesiyle açılan 10 bin liralık tazminat talebini reddetti. Atılan tweet’ler ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi.

CNN Türk’ün haberine göre, mahkemenin kararını değerlendiren davalı tarafın avukatı Cevat Kazma, kamu vicdanını derinden yaralayan bir olayda kişilerin kendi düşüncelerini ifade etmesinin engellenmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin son zamanlarda aldığı kararları işaret eden avukat Kazma, “AİHM, halka açık ve herkes tarafından bilinen şirketlerin eleştiri ve tepkilere daha açık olması gerektiği yönünde kararlar alıyor. Türkiye’deki markaların bu durumu benimsemesi gerekiyor” yorumunda bulundu.

‘DAVA AÇILDIĞI DUYULUNCA VERİLEN TEPKİLER AZALDI’

Davalı Güney Kaplan da ilgili olayın o dönem toplumun büyük bir kesimi tarafından tepki çektiğini ancak GSM operatörünün açtığı tazminat davaları ile suskunluk sarmalı yaratmak istediğini ve kısmen de başarılı olunduğunu söyledi.

Kaplan, “Dava açıldığı duyulunca, verilen tepkiler azaldı, tepki verenler yazdıklarını sildi ve hesaplarını kapattı. Umarım bu kararla birlikte şirketler kendilerine yöneltilen eleştirileri bastırmak için yargıyı kullanamayacaklarının; eleştiri yapanların da haklı oldukları sürece yargıya güvenebileceklerinin göstergesi olur” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın