SON DAKİKA

Türk yumurta üreticilerinden Bakanlığa: Açıklama bekliyoruz

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Sungur, Türkiye’nin aralarında olduğu 40 ülkede yumurtalara Fipronil adlı haşere ilacının bulaştığının tespit edildiğine dair açıklamaların dayanağı hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyleyerek, “Türkiye’de Tarım Bakanlığı’na kayıtlı ve izinli firmalar var.

Bu haber 06 Eylül 2017 - 18:30 'de eklendi. 105

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Sungur, Türkiye’nin aralarında olduğu 40 ülkede yumurtalara Fipronil adlı haşere ilacının bulaştığının tespit edildiğine dair açıklamaların dayanağı hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyleyerek, “Türkiye’de Tarım Bakanlığı’na kayıtlı ve izinli firmalar var. Bizim çiftliklerimiz denetim altında, gıda kodeksine göre denetime tabi, Gıda Bakanlığı bu konu ile ilgili numuneler almıştı. Onlardan açıklama bekliyoruz. Bakanlığın üretici ve tüketiciyi bir madde olmadığını açıklayarak rahatlatması gerekir” dedi.

‘KAYITDIŞI ÜRETİM YAPANLAR İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR’

Fipronil, hayvanlardaki pire ve keneleri temizlemek için kullanılıyor. Ancak besin zincirine girmesine izin verilecek şekilde —mesela kümes temizleme amacıyla- kullanılması kesinlikle yasak olan maddeler arasında yer alıyor. “Türkiye’deki yumurtalarda bu maddenin olduğuna dair bilimsel bir veri yok” diyen Sungur, resmi kayıtlı üreticilerin ürettiği yumurtaların izlenmesinin kolay olduğunu ancak kayıtdışı üretim yapanların insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

‘AÇIKLAMA YAPILMAZSA MAĞDUR OLACAĞIZ’

Sungur, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nden açıklama beklediklerini aksi taktirde kendilerinin de mağdur olduklarını kaydetti.

Birlik sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türkiye, Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda ‘Fipronil’ maddesinin bulunduğu iddialarıyla başlayan krizi yakından takip ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, krizle ilgili izleme çalışması başlatmıştı.

24’Ü AB ÜYESİ, TOPLAM 40 ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ

AB üyesi 28 ülkeden 24’ünün de içinde bulunduğu toplam 40 ülkede ilacın bulaşmasıyla zehirli hale gelen yumurtaların tespit edildiği bildirilirken, zehirli yumurta salgınından henüz etkilenmemiş dört AB ülkesinin Litvanya, Portekiz, Kıbrıs ve Hırvatistan olduğu belirtildi.

Alman haber ajansı DPA salı günü yaptığı haberde AB üyesi ülkelerden tarım bakanlarının Salı günü Estonya’nın başkenti Talinn’de toplanacağını bildirdi.

Internet sitesinde yer alan bilgiye göre, YUM-BİR, Yumurta üreticileri tarafından 2006 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ile kuruldu. Bünyesinde yumurta üretiminin yoğun olduğu il/ilçelerde kurulmuş 12 birlik ve 374 civarında üyesi bulunuyor. Tüm üyeleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı olup, Bakanlığın, belirlediği şartlarda üretim yapıyor.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın