SON DAKİKA

Turist Sayıları Yalan, Gerçeği Yansıtmıyor

Trabzon Oteller Birliğinin Başkanı Mustafa Dündar, kente gelen ziyaretçi sayısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bu haber 30 Eylül 2021 - 19:22 'de eklendi.
Abone ol

Trabzon Oteller Birliği (TOB) Başkanı Mustafa Dündar, 2021 yılında Trabzon’a gelen ziyaretçi sayılarına ilişkin farklı kurumlardan yapılan açıklamalara sert tepki gösterdi.

Trabzon Oteller Birliği (TOB) Başkanı Mustafa Dündar

Trabzon Oteller Birliği (TOB) Başkanı Mustafa Dündar

”AÇIKLANAN VERİLER SKANDALDIR”

Dündar, “Açıklanan rakamların mantık ile izahı mümkün değildir. Açıklanan veriler tam anlamıyla skandaldır, bu halkın, turizm yatırımcılarının zihniyle alay etmektir.” dedi.

”BU YANLIŞA ÇANAK TUTUYOR”

Trabzon’a gelen ziyaretçi sayıları ile ilgili spekülasyonlar yapıldığını kaydeden TOB Başkanı Mustafa Dündar, “Her sezonun sonunda birileri çıkıp 1 milyon, 2 milyon turist geldi açıklaması yapıyor. Turizmcilere, otelcilere ve seyahat acentelerine yansıyan böyle rakamlar olmamasına rağmen, bu işin asıl yükünü çeken işletmeler göz ardı edilip farklı kurum ve kuruluşların başındaki insanlar adeta bu verilerden nemalanmak istercesine, bu yanlışa çanak tutuyor, ortak oluyor.

”RAKAMLARLA UYUŞMUYOR”

Bakın, Türkiye’de turizm istatistiklerini tutan iki kurum var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu. Bu iki kurumun verileri Trabzon’da açıklanan rakamlarla uyuşmuyor. İl Müdür Vekili Ağustos ayı dahil 996 bin yerli, 226 bin yabancı turist geldi diyor. Bakanlık ve TUİK Ağustos ayı verilerini henüz açıklamadılar, Kültür Turizm Müdürlüğü bu verilere nasıl ulaştı?” ifadelerini kullandı.

“10 YILDA 9 MİLYON FARK VAR”

Trabzon İl Turizm Müdürlüğünün açıkladığı son 10 yıllık rakamları incelediklerini ifade eden Dündar, “İl Müdürlüğü tarafından açıklanan rakamlarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı veri tabanında ulaşılan rakamlar arasında 10 yılda 9 milyon fark var.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

”PEMBE TABLOLAR ÇİZİLİYOR”

Rakamları olduğundan yüksek göstermenin Trabzon’a bir faydası olduğunu düşünmüyoruz. Her gelen makamını sağlamlaştırmak için bir önceki dönemden yüksek rakam açıklamış. Turizm İl Müdür vekilimizin de açıkladığı rakamlar selefi Ayvazoğlu’nun rakamlarından 100 bin fazla. Yıllardır bu rakamlara itiraz ediliyor fakat itirazlardan sonuç alınamıyor. Valilere yanlış rakamlar üzerinden bilgi veriliyor, pembe tablolar çiziliyor.” ifadelerini kullandı.

”İÇ HATLAR VE DIŞ HATLARDAN ŞEHRE İNEN HERKES TURİST MİDİR?”

Dündar açıklamasının devamında, “Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) verileri elimizde, 8 ayda Trabzon’a inen uçaklarda iç hatlardan 745 bin, dış hatlardan 80 bin yolcu şehrimize ulaşmış. Toplam gelen yolcu sayısı 825 bin.

Turizm İl Müdür vekili 1 milyon 200 bin gibi uçuk bir rakam açıkladı, TÜRSAB başkanı teyit etti. Soruyoruz, iç hatlar ve dış hatlardan şehre inen herkes turist midir?” diye sordu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!