SON DAKİKA

TÜM KÖY SEN’DEN MADEN AÇIKLAMASI: TARIM ALANLARI YOK EDİLEMEZ, KİRLETİLEMEZ

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra “Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma madenciliği, taş ocakları ve termik santraller halk sağlığını tehdit ederken tarıma da zarar veriyor” dedi.

Bu haber 25 Eylül 2019 - 7:45 'de eklendi.
Abone ol

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, kentteki madencilik ve termik santral faaliyetlerine dair açıklama yaptı.

“İktidarın uyguladığı tarım politikaları nedeniyle üreticilerin üretimden vazgeçmeye zorlanması yetmiyormuş gibi, maden, taş ocağı, termik santraller gibi işletmeler de tarımı olumsuz etkiliyor” diyen Sağra, tarım arazilerinin korunması gerektiğini belirtti.

“SİYANÜR VE TOZUN TARIM ÜRÜNLERİNE ZARARI BÜYÜK”

Tüm canlıların sağlıklı bitki çeşitliliklerine gereksinimi olduğunu vurgulayan Sağra, “Sebze ve meyvelerin kalitesi insan sağlığını etkiliyor. Siyanürle altın ayrıştırması yapan işletmenin sebze, meyve ve diğer tarım ürünlerimize zararı büyük. Hatta derelerin, ırmakların kirlenmesi nedeniyle denizlerimiz de tehdit altında. Bu balıkçılığı da etkileyecek. Taş ocakları nedeniyle tozlar tarım ürünlerini kirletiyor. Ormanlar kesiliyor. İklim değişiyor. Aşırı yağmur, dolu, fırtına olağanlaştı” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“TARIM ALANLARI YOK EDİLEMEZ, KİRLETİLEMEZ”

Toprağın, suyun, havanın kirletildiğini belirten Sağra, “Tüm Köy Sen olarak toprağımıza, suyumuza, havamıza; emeğimize ve ürünümüze sahip çıkıyoruz. Tarım arazilerimizi yok eden, kirleten tüm girişimlere karşı tepkimizi göstereceğiz. Toprağımız yok eden ve kirleten Fatsa’daki altın işletmesine, yeni sondajlarla alanın büyütülmesine, taş ocaklarına, HES’lere karşıyız. Kapı komşumuz Çarşamba Ovası’nda yapılmak istenen Biyokütle Enerji Santraline de karşıyız. Tarım alanları yok edilemez, kirletilemez.” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!