SON DAKİKA

TTB’DEN KORKUTAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman “Son üç günde yoğun bakım sayısında artış var. Bu virüs üç ay önce nasıl bulaşıyorsa şu anda da hızlı bir şekilde öyle bulaşıyor” dedi.

Bu haber 11 Haziran 2020 - 13:41 'de eklendi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, 1 Haziran’da başlayan normalleşmenin hasta sayısında artışı tetiklediğini söyledi. Havaların ısınmasının virüsü öldüreceği algısının yanlış olduğunu belirten Adıyaman, “Son üç günde yoğun bakım sayısında artış var. Bu virüs üç ay önce nasıl bulaşıyorsa şu anda da hızlı bir şekilde öyle bulaşıyor” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet gazetesinden Sena Yaşar’ın haberine göre, 7 Haziran’da 613 olan yoğun bakım hasta sayısının 9 Haziran’da 642’ye çıktığına dikkat çeken Adıyaman, “8 Haziran haftasının başlangıcından bu yana baktığımızda 6 bin 352 vaka ve 148 ölüm var. Salgının seyrinden endişe etmeye devam etmemiz lazım” dedi.

‘İLLERDE ARTIŞ VAR’

Restoran ve kafelerin kapanış saatlerinin uzatılmasına da tepki gösteren Adıyaman, “Ne kadar çok evde kalınmazsa o kadar çok fiziksel mesafeye uyulmadığını parklarda, kafelerde, restoranlarda görüyoruz. Bu, toplumun kaygılarıyla değil ekonomik kaygılarla uzatılmış bir saat” dedi. Adıyaman; Gaziantep, Tekirdağ, Ankara, Adana gibi Türkiye’nin birçok ilinde vakalarda artış olduğuna dikkat çekerek “Kaygı verici adımlar” ifadelerini kullandı.

65 YAŞ ÜSTÜ TEK TİP DEĞİL

65 yaş ve üzeri yurttaşların sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında dışarı çıkışlarının serbestleşmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Adıyaman, şunları kaydetti:

“65 yaş üstü tek tip değil, 75 yaş üstünün beklentileri farklı. 66 yaşındaki bir insanla 80 yaşındaki bir insan bir tutulmamalı. Sürecin uzunluğu onlarda psikiyatrik ve bedensel sorunlara yol açtı. 65 yaş ve üzerine yeni bir açılım yapılması gerekiyordu ama bunun saat dilimlerine sıkıştırılması doğru değil. Şimdi hepsi, sabah 10 ile akşam 8 arası çıkacak. Bu virüs, akşam 8’den sonra mı bulaşmaya başlıyor? Bu karar verilirken geriatri ve halk sağlığı biliminden faydalanılmalı.”

İNSANLAR ‘BİTTİ’ HAVASINA GİRDİ

DSÖ’nün “Şu an hiçbir ülke ayağını frenden kaldırmamalı” açıklamasını anımsatan Sinan Adıyaman, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye’de de hükümetin yaptığı açıklamalardan sonra insanlar sanki her şey bitti havasına girdi. Maske takan yok, fiziksel mesafeye dikkat eden yok. Sağlık Bakanı tedbiri elden bırakmayın diyor ama salgının yükünü tamamen halkın üzerine yıkıyor. Fiziksel mesafeyi koruyacak şartlar ortadan bir bir kaldırılıyor. Umarım, ‘tedbire uymadılar’ diyerek bunu da yurttaşın üzerine atmazlar.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!