SON DAKİKA

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Gözaltına Alındı

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İstanbul’da gözaltına alındı. Fincancı sorgulanmak üzere Ankara’ya götürüldü.

Bu haber 26 Ekim 2022 - 15:00 'de eklendi.
Abone ol

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındı.

TTB Başkanı Fincancı’nın gözaltına alındığını avukat Eren Keskin, sosyal medya hesabından duyurdu: Bir adli tıp hekimi, TTB Başkanı çağrılınca ifadeye gidecekken gözaltına alınıyor. Gözaltında tutulan gazeteciler ve Şebnem Korur Fincancı.. Sizi asla yalnız bırakmayacağız.

İstanbul’da gözaltına alınan ve evi aranan Fincancı’nın Ankara’ya götürüldüğü öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından soruşturma başlatmıştı.

SAVCILIKTAN “GÖREVDEN ALINSIN” TALEBİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Türk Tabipler Birliği Başkanı Rasime Şebnem Korur, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında, terör örgütü propagandası yapmak suçundan 26.10.2022 tarihinde gözaltına alınmıştır.”

Başsavcılık, Korur’un, TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi ve yeni başkan seçilmesi yönünde karar alınmasını mahkemeden talep etti.

NE OLMUŞTU?

Terör örgütü PKK’ya yakın bir kanal, Zap bölgesinde 17 PKK’lının kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğünü iddia etmiş; adli tıp uzmanı Dr. Fincancı, kanalın yayınına katılarak kimyasal silahlarla ilgili tıbbi değerlendirmelerde bulunmuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Fincancı, sosyal medyada dolaşıma giren ve teröristlere ait olduğu iddia edilen görüntüleri izlediğini ve incelediğini belirterek, şunları söylemişti:

“Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Tabii çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz. Böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl araştırma yapılacağının da Minnesota Protokolü’yle ele alınması gerekiyor. Bağımsız heyetlerce bu bölgelerde inceleme yapılması bir zorunluluk.”

TTB: HOCAMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Türk Tabipleri Birliği’nde yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Bir süredir yürütülen linç kampanyasının ardından bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz. Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz!”

BAHÇELİ: VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILSIN

Dün grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Tabipleri Birliği’nin kapısına kilit vurulmasını, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın vatandaşlıktan çıkarılmasını istemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da pazartesi günü kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada isim vermeden, TTB ve Fincancı’yı eleştirdi: “Terör örgütünün diliyle konuşarak ülkesine ve ordusuna alçakça bühtan eden böyle bir şahsın, adı Türk ile başlayan bir kurumun başında olmasının milletimizin her bir ferdini rahatsız ettiğine inanıyorum.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR