SON DAKİKA

TSK’DAN COVID-19 İLACI ÜRETİMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Sözcüsü Yarbay Şebnem Aktop, TSK’nın koronavirüse karşı ilaç üretimi için TÜBİTAK’a başvurduğunu belirterek, solunum cihazı prototipinin ise hazır olduğu açıkladı.

Bu haber 19 Nisan 2020 - 20:16 'de eklendi.

MSB Sözcüsü Yarbay Aktop, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) koronavirüse karşı aldığı tedbirler ve teröre karşı yürüttüğü operasyon ilgili bilgilendirmede bulundu. Aktop koronavirüse karşı TSK fabrikalarından üretilen maske ve tulum sayılarını açıklarken, “Numune ham madde ile Ar- Ge çalışmaları başlatılmış, ilaç geliştirme projemiz TÜBİTAK’a iletilmiştir” dedi.

İdlip, Barış Pınarı Ve Zeytin Dalı bölgeleri ve Libya’daki son durum hakkında da konuşan Aktop, bölgelerde öldürülen terörist sayılarını verdi. Aktop, Türk ve Rus askerlerinin bugüne kadar İdlip’t 4, Barış Pınarı bölgesinde 42 devriye attığını söyledi.

Yarbay Aktop’un açıklaması şöyle:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Kovid-19 salgınına yönelik Milli Savunma Bakanlığınca tedbirler alınmıştır. Proaktif yaklaşım gösterilerek bireysel ve kurumsal tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Bu kapsamda MSB tarafından oluşturulan Korona ile Mücadele Merkezi tarafından Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak sistematik bir şekilde hareket tarzları üretilmekte, risk ve durum değerlendirmesi yapılmaktadır.”

MASKE VE TULUM ÜRETİMİ SÜRÜYOR

“Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında bakanlığımızın milli imkan ve kabiliyetleri kullanılarak, çeşitli tipte maske, turum ve hijyenik malzeme üretimine hız kazandırılmıştır. Bu kapsamda Dikimevi Müdürlüklerince maske üretiminin haftada toplam 3 milyona, tulum üretiminin 10 bine, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce alkol bazlı dezenfektan üretiminin haftada 10 bin litreye, MKE tarafından maske üretiminin haftada 7 milyona, tulumun 100 bine, dezenfektan üretiminin 30 bin litreye çıkartılması planlanmaktadır.”

TSK İLAÇ ÜRETİM PROJESİ İÇİN TÜBİTAK’A BAŞVURDU

“Covid-19’un tedavisi için yurt dışı ilaç tedarik faaliyetlerimiz devam etmektedir. Numune ham madde ile Ar- Ge çalışmaları başlatılmış, ilaç geliştirme projemiz TÜBİTAK’a iletilmiştir.  Ayrıca tasarım ve üretimi tamamlanan yerli ve milli sahra mekanik solunum cihazının prototip üretimi de tamamlandı.”

“Covid-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemeleri, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla TSK’ya ait uçak ile İtalya, İspanya, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kosava ve İngilere’ye gönderilmiştir.”

‘CELP VE TERHİSLER RİSK OLUŞTURACAKTI’

“Celp ve terhislerle ilgili olarak yurdumuzun her köşesinde görev yapan Mehmetçiğin görev değişimi yurt çapında çok kapsamlı bir hareketliliğe sebep verecekti. Bu durum bugüne kadar sağlanan karantina ve şehirlerin izolasyonu, sokağa çıkma yasağı gibi sosyal hareketliliği asgariye indiren tedbirlere, yurt genelinde ve TSK bünyesinde sağlanan kazanımlara zarar verebileceği gibi TSK ve aileler, toplum için büyük risk teşkil edebilirdi. Bu nedenle Nisan ayında asgare alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesine, 16 Nisan 2010 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle  1 Kasım- 1 Aralık 2019 tarihleri arasında silah altına alınan er ve erbaşların askerlik sürelerinin bir ay uzatılmasına karar verilmiştir.”

İDLİP, BARIŞ PINARI VE ZEYTİN DALI

“İdlip’le ilgili olarak Adana, Astana, Soçi ve Moskava mutabakat ve protokollerine uygun olarak ateşkesi sağlamak, ihlalleri engellemek ve insanı yardımı ulaştırma amacıyla sahadaki varlığımızı devam ettirmekteyiz. Rusya Federasyonu ile varılan mutabakat kapsamında güvenlik koridorunda sonuncusu 15 Nisan olmak üzere bugüne kadar toplam 4 Türk- Rus birleşik kara devriyesi icra edildil.”

“Gözlem noktalarımız ve mevzilerimizde müteyakkız bulunulmaktadır. Gelişmeler bölgedeki birliklerimiz tarafından dikkat ve hassasiyetle takip edilmektedir.”

“Pınar Bölgesinde son 15 gün içerisinde  sızma girişiminde bulanan 53 PKK/YGP’li terörist tespit edilerek kahraman komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi Mutabakatı kapsamında Rusya Federasyonu ile devriyeler devam edilmektedir. Sonuncusu 16 Nisan’da olmak üzere bugüne kadar 42 devriye icra edildi.”

“Zeytin Dalı Harekat alanlarında birliklerimiz tarafından emniyet ve istikrarın sağlanması amacıyla her türlü tedbir alınmakta. Mayın, el yapımı patlayıcı temizliğine, yol kontrol noktalarında denetimlere, altyapı ve günlük hayata destek faaliyetlerine devam edilmektedir.”

“Son 15 gün içerisinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekat bölgesine  saldırı girişiminde bulunan 10 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.”

“Libya ile ilgili olarak bilindiği üzere TSK tarafından ihtiyaca bağlı olarak belirlenen personel ile BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine eğitim ve danışmanlık faaliyetine devam edilmektedir. Libya’daki ana gayemiz toprak bütünlüğünün korunması, barış ve kalıcı istikrarın sağlanmasıdır.”

OPERASYONLARDA ELE GEÇİRİLEN MÜHİMMATLAR

“Terörle mücadele kapsamında yurt içi ve yurt dışında aralıksız sürdürülen operasyonlarda son 15 gün içerisinde 38 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda çok sayıda hafif silah, havan mühimmatı, 2 adet AT4 güdümlü tank savar silahı, 58 adet RPG7 tank savar silahı, 47 adet el bombası, çok sayıda C3 patlayıcı ve amonyum nitrat, 161 adet fünye, 34 adet el yapımı patlayıcı madde, 3 adet mayın ele geçirildi. Teröristlerin kullandığı tespit edilen 19 mevzi, mağra ve depo tahrip edilerek, kullanılmaz hale getirildi.”

“Hudut hattında icra edilen operasyonlar neticesinde son 15 gün içerisinde 35 binden fazla karton sigara, 170 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi. Yasa dışı hudut geçişi teşebbüsünde bulunan 3 DEAŞ terör örgütü mensubu yakalandı, 1 PKK/KCK terör örgütü mensubu da teslim olmuştur.”

“TSK Doğu Akdeniz’de ülkemiz ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini kurumaya devam etmektedir. Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarımız çerçevesinde faaliyetlerine devam eden Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis araştırma gemilerimiz ile Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimize faaliyetleri süresince denizden ve havadan destek verilmektedir.”

“Deniz Kuvvetlerimiz Ege Denizinde su üstü ve bombardırman atışları, deniz altılarımız tarafından Akdeniz’de torpito atışları başarı ile icra edilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklarımız Akdeniz’de Deniz Kuvvetlerimize ait gemilerimiz ile gece ve gündüz şartlarında müşterek eğitim faaliyetlerini icra etmiştir.”

“17 Nisan’da NATO savunma bakanları tarafından koronavirüse karşı müttefikle arası muhtemel işbirliği alanları ile krizin orta ve uzun süreli etkisi istişare edildi.”

FETÖ’DEN 19 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

“FETÖ ile mücadele ilgili kurumlarla koordineli olarak yürütülmektedir. 15 Temmuz’dan bu yana 19 bin 397 personel TSK’dan ihraç edildi. 5 bin 34 personel hakkında adli ve idari süreç devam ediyor.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!