TSK: Zeytin Dalı Harekâtı'nda 343 terörist etkisiz hale getirildi

Yapılan açıklamada BMGK kararlarına vurgu yapıldı

TSK: Zeytin Dalı Harekâtı'nda 343 terörist etkisiz hale getirildi
Yayınlama: 26.01.2018
1
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin Kuzeybatısında yer alan Afrin'e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'nın 7. gününde yaptığı açıklamayla etkisiz hale getirilen terörist sayısının 343'e yükseldiğini aktardı. 13 uçakla 23 hedefin imha edildiği kaydedilen açıklamada uluslararası hukuka ve BMGK (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) kararlarına vurgu yapıldı.

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, "PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD'e mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak" üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren "Zeytin Dalı Harekâtı" başlatıldığı vurgulandı.

Uluslararası hukuk ve BMGK kararlarına vurgu

Harekatın, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği kaydedildi.

13 uçakla 23 hedef imha edildi

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterildiği belirtilerek, "Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 23 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir" denildi.

En az 343 terörist etkisiz hale getirildi

"Zeytin Dalı Harekâtı" kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 343 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edildiği bildirildi.

"Zeytin Dalı Harekâtının" planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği vurgulandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı