SON DAKİKA

Trump’la görüşmenin faturası ortaya çıktı: 11 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı görüşmenin hemen ardından THY’nin Amerikan Boeing

Bu haber 22 Eylül 2017 - 13:57 'de eklendi. 169

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı görüşmenin hemen ardından THY’nin Amerikan Boeing firmasından 11 milyar dolar değerinde 40 adet uçak almayı planladığı açıklandı. Trump, Katar krizi ardından Arabistan’a 110 milyar dolarlık silah, Katar’a ise 12 milyar dolarlık savaş uçağı satmıştı.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, birbirlerine ‘dostum’ diye hitap eden Trump ile Erdoğan arasındaki görüşmeden hemen sonra, THY’nin Amerikan Boeing firmasından 40 adet 787-9 Dremliner uçak almayı planladığı açıklandı. Alışverişin maliyeti 11 milyar dolar.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg da, THY’yle yapılan anlaşma çerçevesinde, Dreamliner üretimini 2019’a kadar yüzde 17 oranında arttıracaklarını açıkladı. THY ile Boeing arasında, 40 adet Dreamliner satışının dışında, Boeing’in Türk havacılık ve uzay endüstrisinin geliştirilmesine katkıda bulunacağı da açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Katar ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginliğin ardından da, her iki ülke lideriyle de ayrı ayrı görüşmüş, ABD’nin Suudi Arabistan’a 110 milyar dolarlık silah, Katar’a da 12 milyar dolarlık savaş uçağı satışı için uzlaşmaya varılmıştı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın