TRUMP’IN AVUKATINDAN ‘ENFORMASYON’ AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’nin CNN’e çıkıp “Ruslardan enformasyon almakta yanlış bir şey yok” demesi Demokrat Partililerde infial yarattı.

TRUMP’IN AVUKATINDAN ‘ENFORMASYON’ AÇIKLAMASI
Yayınlama: 22.04.2019
0
A+
A-

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in 2016 seçimlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanyasından herhangi bir kişinin hatta herhangi bir Amerikalının Rusya ile komplo kurup işbirliği yaptığına dair kanıt bulamadığına dair raporunun tamamının yayımlanmasından tatmin olmayan Demokrat Partililer, daha geniş soruşturma talep ettikleri sırada, Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’nin açıklaması karşısında şoke oldu. ABD Başkanı’nın hukuk ekibine liderlik eden eski New York Belediye Başkanı Giuliani, ‘Ruslardan istihbarat almakta yanlış bir şey olmadığını’ söyledi. Eski Massachusetts Valisi ve Cumhuriyetçi Parti’nin geçmiş başkan adaylarından Mitt Romney’nin “Trump 2016 seçim kampanyasında Rusya’nın yardımını memnuniyetle kabul etti, buna yasadışı şekilde elde edilmiş istihbarat da dahil” suçlamasına yanıt veren Giuliani, CNN’e çıkıp “Ruslardan enformasyon almakta yanlış bir şey yok” dedi. “Karalamak için yalan söylemeyi bırakın. Çamur atmak istemiyormuş gibi yaparak çamur atan sahte sofuluğu bırakın” çıkışını yapan Giuliani, şöyle devam etti:

“Söz konusu enformasyon derlenmiş bir enformasyondur ve bütün gazeteler tarafından basıldığı için herkese yayılmıştır. Washington Post gazetesi niye yabancı bir kaynaktan gelen enformasyonu hacklendiğini bildiği halde basıyor? Kampanyanın kullanmak istemesi yanlışsa onların bunu yapması da bir o kadar yanlış olmaz mı?” Demokrat Parti’nin başkan adayı Hilalry Clinton’ın kampanyasına yapışan çamurda Mueller raporunda açıkça belirtildiği gibi Trump kampanyasının bir katkısının olmadığını söyleyen Cumhuriyetçi avukat, şöyle konuştu: “Ahlaka mı gireceğiz? Savcıların baktığı bir şey değildir ahlak. Bunun uluslararası skandal haline gelmesi ahlaksızlıktan ötürü değil. Uluslararası skandal haline geldi, çünkü Başkan yasaları sahte bir şekilde ihlal etmekle itham edildi ve şimdi bunu kimin yaptığını kimse ortaya çıkarmak istemiyor, çünkü süreçteki gerçekten görevi kötüye kullanma işte budur.”

KAST EDİLEN WIKILEAKS İFŞAATI

Julian Assange’ın kurucusu olduğu WikiLeaks, 2016’ta Demokratik Ulusal Komite’nin hacklenmiş e-postalarını yayımlamasıyla başlayan süreç Clinton kampanyasını zorda bırakmıştı. Assange e-postaları ele geçirmelerinde Rusya’nın dahli olmadığını, sızıntının kaynağını açıklayamayacağını, ama bir devletten gelmediğini söylemişti.

‘VATAN HAİNİNİ AZLEDİN’

Ancak Giuliani’nin son açıklamalarına hiddetlenen Twitter’daki Demokrat Partili kullanıcılar, Trump ile ekibini ABD’nin ‘varoluşsal düşmanı’ diye niteledikleri Rusya ile ‘işbirliği yapmakla’, dolayısıyla ‘vatan haini’ olmakla suçlayan, bunun üzerinden Kongre’ye Trump’ı azletme çağrısı yapan mesajlar yağdırdı. Giuliani just told the country “there’s nothing wrong” with taking things from the Russians to win an election. This should settle it, @TeamPelosi and @RepJerryNadler. This cannot be the precedent. This is well beyond dangerous. IMPEACH.

https://twitter.com/CNNPolitics/status/1119953508843888642

https://twitter.com/funder/status/1119974273710473216

https://twitter.com/swingleft/status/1119964249961521152

https://twitter.com/adamcbest/status/1119980468835893248

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı