Trabzon’da Şaşkına Çeviren Olay: Define İçin Ormana İş Makinesiyle Yol Açtılar

Trabzon’da kaçak define arayanlar iş makinesiyle ormana girip, 100 metre uzunluğunda yol açtı. Bölgede 8 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğinde çukur açan definecilerin bir şey bulup bulamadıkları ise bilinmiyor .

Trabzon’da Şaşkına Çeviren Olay: Define İçin Ormana İş Makinesiyle Yol Açtılar
Yayınlama: 19.09.2023
Düzenleme: 19.09.2023 11:55
59
A+
A-

Sürmene ilçesi Aksu Mahallesi Aytora mezrasında, yüksek kesimdeki ormana iş makineleriyle giren kimliği belirsiz kişiler 100 metre uzunluğunda yol ile 8 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğinde çukur açıp, define aradı.

Kayalık zemini iş makinesiyle kırıp, mağara şeklindeki çukurda arama yapan kimliği belirsiz kişilerin alanda bir şey bulup bulmadıkları ise bilinmiyor.

Ormanda irili ufaklı çok sayıda da çukur açan kişiler, bazı araç gereci de geride bırakıp bölgeden ayrıldı.

Çevredekilerin ihbarıyla başlatılan soruşturmada jandarma ekipleri bölgede incelemelerde bulundu. Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

“GARİBANIN EVİNE YOL YAPIN DESEK YAPMAZLAR”

İlçede oturan Sabri Malkoç, definecilerin iş makinesiyle ormana girip kazı yaptığını belirterek, “Dağ yolunda orman içine doğru kaçak kazı yapmışlar. Yaklaşık 100 metre içeri girmişler. Bu yolu yaparken taş kırmışlar, yolun ucunda da yaklaşık 8 metre çapında 5-6 metre derinliğinde çukur açıp aramışlar. Birkaç metre de hiltiyle kırdılar sanırım. Köyden birine ‘Allah rızası için şu garibanın evine bir yol yapın’ desek kimse yapmaz ama adamlar gelip burayı yapmışlar. Ne zaman yaptıklarını kimse bilemiyor. Yoldan geçerken fark etmişler” dedi.

“HERKES BAHÇEDE ÇALIŞIRKEN ONLAR DA BURADA ÇALIŞMIŞ”

Kaçak kazıyı sonradan fark ettiğini belirten Hasan Atalı, “Aşağıda bir mahalle var, taşları da yolun kenarına koymuşlar. Taşlar yuvarlansa aşağıdaki evler zarar görür. Güvenlik güçlerine haber verildi. Zannediyorum işin peşini bırakmazlar. Herhalde 15-20 gün içinde olmuş. Milleti iyi takip etmişler. Herkes çayında, fındığında çalışırken onlar da ormanda çalışmışlar” diye konuştu.

Uğurcan Atalı da “Öyle bir yol yapmışlar ki, ‘Yapın’ desek yapmazlar, ‘Oraya yol kazın’ desek kazmazlar. Mağara yapmışlar. Adamlar neye heves edip kazdılar bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: DHA

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı