SON DAKİKA

TMMOB’den Yeni Şafak’a logo cevabı: Gazetecilik ayağa

Havuz medyası gazetelerinden yandaş Yeni Şafak gazetesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (TMMOB) hedef aldı.Yeni

Bu haber 23 Ekim 2017 - 17:39 'de eklendi.
Abone ol

Havuz medyası gazetelerinden yandaş Yeni Şafak gazetesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (TMMOB) hedef aldı.

Yeni Şafak’ın haberinde “Skandalların Odası TMMOB, DHKP-C ve PKK’yı yansıtan yeni logosu ile dikkat çekti. Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren TMMOB’un internet sitesinde Türk bayrağı bulunmaması da tartışma konusu oldu” ifadeleri yer aldı.

Yeni Şafak’ın bu yalan haberine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz gerçekleştirdiği basın açıklaması ile yanıt verdi.

“GAZETECİLİK AYAĞA DÜŞÜRÜLMEMELİDİR”

Koramaz tarafından gerçekleştirilen açıklamada, yandaş Yeni Şafak’a yönelik “gazetecilik ayağa düşürülmemelidir” tavsiye şu sözlerle aktarıldı:

“Ciddiye alıp almamakta tereddüt ettiğimiz haber, ilk cümlesinden son cümlesine kadar yalan ve yanlıştır.

Haberden(!) anladığımız, TMMOB’nin rant ve çıkar odaklarına karşı verdiği mücadele iktidar yandaşlarını renklerde terör arayacak kadar çok çalıştırmaktadır.

Eğer bir basın yayın kuruluşu, yandaşı olduğu güç adına Birliğimize saldırmaya karar vermişse onlara tek tavsiyemiz bu işi yaparken gazeteciliği ayağa düşürmemeleridir.”

Yeni şafak gazetesi ve karanlığın tüm sesleri iyi, bilsinler ki ülkemizin içerisinde bulunduğu zorlu koşullar içerisinde bu tip kara propagandaların hedefinde olmak bizler için bir onur nişanesidir”denilen açıklamanın tamamı şöyle:

Birliğimiz ve logomuz hakkında Yeni Şafak gazetesinde çıkan habere ilişkin Yönetim Kurulu Başkanımız Emin Koramaz tarfından 23 Ekim tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

TMMOB’Yİ VE DEĞERLERİMİZİ SAVUNACAĞIZ!

Mesleğimizi ve meslektaşlarımızın çıkarlarını ülkemizin ve halkımızın çıkarları doğrultusunda korumak için mücadele veren Birliğimiz, bugüne kadar çok kez iktidar ve rant çevrelerinin saldırılarına hedef olmuştu fakat ilk kez bu kadar pespaye bir iftira ile karşı karşıyayız.

21 Ekim 2017 tarihli Yeni Şafak gazetesinde Ahmet Fatih Erturan imzasıyla yayınlanan “TMMOB Özüne Döndü” başlıklı haberde(!), Birliğimizin logosunda bulunan renklerin terör örgütlerini çağrıştırdığı ifade edilmektedir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ciddiye alıp almamakta tereddüt ettiğimiz haber, ilk cümlesinden son cümlesine kadar yalan ve yanlıştır.

Haberden(!) anladığımız, TMMOB’nin rant ve çıkar odaklarına karşı verdiği mücadele iktidar yandaşlarını renklerde terör arayacak kadar çok çalıştırmaktadır.

Eğer bir basın yayın kuruluşu, yandaşı olduğu güç adına Birliğimize saldırmaya karar vermişse onlara tek tavsiyemiz bu işi yaparken gazeteciliği ayağa düşürmemeleridir.

Öncelikle bilinmelidir ki; TMMOB, haberde iddia edildiği gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da başka herhangi bir bakanlık bünyesinde faaliyet göstermemektedir. Birliğimiz, 1954 yılında kabul edilen 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu ile kurulmuş olup, Anayasa’nın 135. Maddesinde belirtilen kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Birliğimiz tüm faaliyetlerini anayasa, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde belirlenen kendi kurulları ve demokratik işleyişi içerisinde, özerk biçimde yürütmektedir.

Cümle alem bilir ki, Birliğimizin isminin kısaltmasından oluşan logomuzdaki renkler güneşin ve ateşin renkleridir. Karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı, dinci gericiliğe karşı laikliği, dogmatizme karşı bilimi, faşizme karşı özgürlükleri, her türlü ırkçılığa karşı eşitliği ve barış içerisinde bir arada yaşamı, rant ve sömürüye karşı emeği, emperyalizme karşı bağımsızlığı temsil etmektedir. Yıllardır meydanlarda gururla taşıdığımız bu renkler, mücadele tarihimiz içerisinde birliğimizle özdeşleşmiş ve simgeleşmiştir.

Siyasi iktidarın en büyük yandaşlarından biri olan Yeni Şafak Gazetesinde yer alan bu haberin nedeni, ülkemizin kalkınma ve sanayileşmesinde bilim ve teknoloji politikalarının önemine vurgu yapan, kamu yararı ve adil paylaşımdan yana, yurtsever, devrimci, ilerici ve toplumcu geleneğimizden duydukları rahatsızlık ve korkudur.

Yeni şafak gazetesi ve karanlığın tüm sesleri iyi, bilsinler ki ülkemizin içerisinde bulunduğu zorlu koşullar içerisinde bu tip kara propagandaların hedefinde olmak bizler için bir onur nişanesidir.

Unutulmaz Başkanımız Teoman Öztürk’ün dediği gibi, dün olduğu gibi bugün de, “Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği; baskı, zulüm ve engelleme yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde; bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız.”

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!