SON DAKİKA

Tinercilerin yaktığı ateş tarihi Oltu kilisesini yaktı

Erzurum’un Oltu İlçesi’ndeki Aslanpaşa Mahallesi’nde, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Ruslar tarafından yapılmış olan kilisede dün saat 16.

Bu haber 04 Eylül 2017 - 16:44 'de eklendi.
Abone ol

Erzurum’un Oltu İlçesi’ndeki Aslanpaşa Mahallesi’nde, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Ruslar tarafından yapılmış olan kilisede dün saat 16.00 sularında yangın çıktı. Yangının tinercilerin yaktığı ateş sonucu çıktığı iddia edilirken, yangın sonrasında kilisenin çatısında uçucu madde bağımlılarının kullandığı malzemeler bulundu.

Mahalle sakinleri ve itfaiye ekiplerinin yangına anında müdahalesi tarihi yapıyı tamamen yanmaktan kurtarsa da, yangından dolayı kilisenin iç duvarlarında hasar oluştu.

Aslanpaşa sakinleri, kilisenin bakımsız ve sahipsiz bırakılmasından ve madde bağımlılarının meskeni haline gelmesinden yakındı. Mahallenin bir sakini ise tarihi yapı içerisindeki eski yataklara tinercilerin attığı sigaranın yangının çıkmasına neden olduğunu söyledi: “Yangın gece çıksa kimse fark edemezdi, kilise tamamen kül olurdu.”

OSMANLI-RUS SAVAŞINDAN SONRA YAPILDI

Oltu Rus kilisesi ilçe merkezinde, şehrin doğusunda bulunuyor. Üzerinde kitabe bulunmayan yapının, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşının ardından, 1885-90 yılları arasında Ruslar tarafından inşa edildiği biliniyor. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!