THY’DEN PİLOT ADAYLARINA ÜCRETSİZ İZİN!

Türkiye’de koronavirüs salgını hızla yayılırken devletin en büyük şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları 600’e yakın uçuş eğitimi gören pilot adayını 1 Nisan tarihinden itibaren ücretsiz izne çıkarıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı daha geçen hafta katıldığı bir televizyon kanalında “hiç bir personelimiz mağdur edilmeyecek” demişti…

THY’DEN PİLOT ADAYLARINA ÜCRETSİZ İZİN!
Yayınlama: 28.03.2020
1
A+
A-

Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs vakası tüm dünyaya yayılırken Türkiye’ye de etkisini hızla gösteriyor. Yurttaşlar bir yandan salgınla boğuşurken bir yandan da işlerini kaybetme korkusuyla karşı karşıya kaldı. Mağduriyetlerin arttığı bu dönemde devletin en büyük şirketlerinden olan Türk Hava Yolları’nda yaşanan skandal ise pes dedirtti.

DEVLET BUNU YAPARSA ÖZEL SEKTÖR NE YAPMAZ?

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın CNN Türk’teki programda “Çalışanlarımızın iş akdini korumakla ilgili her türlü fedakarlığı yapacağız” demesinin üzerinden bir hafta geçmeden Türk Hava Yolları 600’e yakın uçuş eğitimi gören pilot adayını ücretsiz izne çıkardı. THY’nin bu skandalı ile  ‘devlet bunu yapıyorsa özel sektör neler yapmaz ki?’ sorusu akıllara geldi.

‘FEDAKARLIK YAPACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Halbuki THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı daha bir hafta öncesine kadar katıldığı televizyon programında “Çalışanlarımızın iş akdini korumakla ilgili her türlü fedakarlığı yapacağız. Hiç kimsenin işten çıkarılmasını istemiyoruz. Arkadaşlarımıza söylediğimiz şey şu: Birlikte bu krizden çıkacağız” demişti.

Bugüne baktığımızda ise THY tarafından 600’e yakın uçuş eğitimi gören pilot adaylarına gelen mesaj şöyle:

“Değerli Pilot Adayımız

Covid-19 salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilettiği 26.03.2020 tarihli “Özel Eğitim Kurumları ve Sınavları” konulu tebliğ ile eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verilmiş, eğitim uçuşları durdurulmuştur.

Bu kapsamda ortaklığımızca alınan kararlar gereği 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren ilgili kısıtlamalar kaldırılıncaya kadar iş sözleşmeniz askıya alınmış olup bu sürede “ücretsiz izinli” sayılacaksınız. İş akdiniz askıya alındığı dönemde herhangi bir sosyal ve özgürlük hakkından faydalanmayacağınızı bildirir, sağlıklı günnler dileriz.
Saygılarımızla”

Yaşanan skandal sonrası THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu….

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 92’ye, toplam vaka sayısı 5 bin 698’e yükseldi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı