SON DAKİKA

TBMM KÜTÜPHANESİ’NDE NUTUK’UN TÜRKÇESİ BULUNMUYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi kütüphanesi açık erişim sisteminde araştırma yapanlar skandal bir tabloyla karşılaşıyor. Nutuk’a erişmek isteyen kişiler arama yaptıklarında sadece Osmanlı Türkçesi ile yazılmış orijinal halini bulabiliyor. Sistemde, Nutuk’un günümüz Türkçesi ile yazılmış tek bir kopyası yok.

Bu haber 26 Mayıs 2020 - 15:20 'de eklendi.
Abone ol

TBMM açık erişim sisteminde araştırma yapanlar, cumhuriyet tarihinin en önemli kaynağı olan nutuk’a erişmek istediklerinde sadece osmanlı türkçesi ile yazılmış orijinal haline ulaşabiliyor. Nutuk’un günümüz Türkçesi ile yazılmış tek bir kopyası bulunmuyor

Nutuk’un sadece Osmanlı Türkçesi ile yazılmış orijinal hali bulunabiliyor.

Sayısız yayınevi haricinde kültür bakanlığı yayınları tarafından da defalarca günümüz Türkçesi ile yayınlanan nutuk’un , meclis kütüphanesi açık erişimim sisteminde günümüz türkçesi ile yazılmış kopyası bulunmuyor.

TBMM’nin sitesinde açık erişim sistemi için ‘’ dijital kaynaklarının ve TBMM’de üretilen yasama/denetim faaliyetleri ile ilgili entelektüel bilginin görünürlüğünün artırılması, tbmm’nin ulusal ve evrensel bilgi üretimine yaptığı katkının belgelenmesi ve TBMM’de üretilen yayınların açık erişim sisteminde saklanması ve erişime sunulması hedeflenmektedir. ‘’ açıklaması bulunuyor.

İşte o arama sonuçları:

TBMM KÜTÜPHANESİ AÇIK ERİŞİM SİSTEMİ NEDİR?

TBMM’nin sitesinde TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Sistemi’nden şöyle bahsediliyor:

Açık Erişim Sistemi ile TBMM Kütüphanesi dijital kaynaklarının ve TBMM’de üretilen yasama/denetim faaliyetleri ile ilgili entelektüel bilginin görünürlüğünün artırılması, TBMM’nin ulusal ve evrensel bilgi üretimine yaptığı katkının belgelenmesi ve TBMM’de üretilen yayınların Açık Erişim Sistemi‘nde saklanması ve erişime sunulması hedeflenmektedir. Sisteme; Kurum yayınları, araştırma raporları ve kurum uzmanlık tezleri, basılmış Meclis Araştırma Komisyonu Raporları, yasama/denetim faaliyetleri ile ilgili bildiri, makale, kitap, rapor vb. yayınlarından, Kütüphane Koleksiyon Geliştirme Politikası ve TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Politikası ve Yönergesi doğrultusunda belirlenenler alınacaktır.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!