SON DAKİKA

TARIM KREDİ MARKETLER’İN ZARARI 40’A KATLANDI

“Tağşişli Genel Müdür” skandalı ile gündeme gelen Tarım Kredi Marketler’de, market sayısı arttıkça zararın da katlandığı ortaya çıktı.

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 14:51 'de eklendi.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından büyük önem verilen ve çiftçi ortaklardan alınan ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında bir aracı görevi gören Tarım Kredi Marketler’in kar-zarar durumuyla ilgili olarak bugüne kadar kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmıyordu. Tarım Kredi Birlik A.Ş, Türkiye genelinde 500 market açmayı hedeflerken, 2019 yılı sonu itibariyle yurt içinde 32 marketi bulunuyor. 2018 yılında 990 bin lira zarar eden Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin market sayısı arttıkça zararının da katlanarak arttığı ortaya çıktı.

ARACI VE KOMİSYONCU OLMAMASINA RAĞMEN ZARAR AÇIKLADI

Aracı olmadan doğrudan çiftçi ortaklardan temin edilen ürünlerin bir kısmını kendi tesislerinde bir kısmını da anlaşmalı tesislerde işleyerek tüketiciyle buluşturan Tarım Kredi Marketler’in, 2019 yılındaki zararı 2018 yılına göre 40 kat arttı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayınlanan faaliyet raporuna göre, Tarım Kredi Marketler’in bağlı bulunduğu Tarım Kredi Birlik A.Ş, 2019 yılında 40 milyon 880 bin lira zarar açıkladı.

 ÇİFTÇİ ORTAKLARDAN ALINAN BAKLİYAT ÜRÜNLERİ DÜŞTÜ

Tarım Kredi Marketler’in raflarında bakliyat ürünleri önemli bir yer tutarken; 2019 yılında çiftçi ortaklarından alınan nohut, fasulye düşerken, yeşil mercimek ve barbunyada ise kısmi bir artış olması dikkat çekti. Fasulye alımı yüzde 49, nohut alımı ise yüzde 34 düşerken, kırmızı mercimek alımı yüzde 10, yeşil mercimek alımı ise yüzde 19 arttı.

DOMATES ALIMI YÜZDE 2 BİN 500 ARTTI

Tarım Kredi Birlik A.Ş, 2019 yılında çiftçi ortaklarından toplam 223 bin ton ürün alımı yaparken, bunun sadece 46 bin tonunu domates oluşturdu. 2018 yılında ortaklarından 1700 ton domates alımı yapılırken, 2019 yılında bu alım yüzde 2 bin 483 artarak 46 bin tona çıktı. Çiftçi ortaklardan alınan ürünlerde 2018 yılına göre yüzde 75’lik artış olurken, bunun önemli bir kalemini sadece domates oluştururken, bazı bakliyat ürünlerinin düşmesi ve bazı bakliyat ürünlerinde ise kısmi bir artış olması çiftçi ortakların ürünlerinin nasıl değerlendirildiği konusunda soru işaretleri oluşturdu.

 ÇİFTÇİ ORTAKLARDAN PATATES VE SOĞAN ALINMADI

Tarım Kredi Birlik A.Ş’nin SPK tarafından yayınlanan faaliyet raporunda çiftçi ortaklardan alınan ürünler arasında patates ve soğanın bulunmaması da dikkat çekti. Bilindiği üzere patates ve soğan çiftçinin en çok mağdur olduğu ürünlerin başında geliyor. Tarım Kredi’nin bu ürünlerde bir görev almaması çelişkili bulunurken, bu durum marketlerde satılan patates ve soğanların çiftçi ortaklardan değil aracılardan alındığını gösteriyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!