SON DAKİKA

TARİHİ BİNAYA ATATÜRK’E FİRAVUN BENZETMESİ YAPAN PAKDİL’İN ADI VERİLDİ

Cumhuriyet’in ilk Milli Eğitim Bakanlarından olan Mustafa Necati’nin adını taşıyan tarihi “Mustafa Necati Kültür Evi” binasına, Cumhuriyet düşmanlığıyla bilinen ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden İslamcı yazar Nuri Pakdil’in adının verildiği ortaya çıktı.

Bu haber 13 Haziran 2020 - 17:49 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ankara Mithapaşa Caddesi’nde yer alan Tarihi Mustafa Necati Kültür Evi binası 2008 yılında imzalanan bir protokol ile kültür ve sanat faaliyetlerinde kullanılmak üzere TBMM’ye devredilmişti.

Binaya ilişkin tahsis sözleşmesi 21 Ocak 2018’de yenilenmeyerek yeniden Kültür Bakanlığı’na verildi. Geçen günlerde de Mustafa Necati Kültür Evi binasına “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” tabelasının asıldı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü de Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi’ne dönüştürülen Kültür Evi binası binlerce lira harcadı. Müdürlük, 13 Ocak’ta “Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi Kütüphanesinin Tefrişatının Yaptırılması” için ihale düzenledi. Sadece iki şirketin davet edildiği ihaleyi, 825 bin TL teklif veren “Pediko Eğitim Hizmetleri Şirketi’nin” kazandığı açıklandı.

Pakdil, 2014’te Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” programında bir slogan atmak istediğini belirterek “Değerli arkadaşlar, ben bu değerli toplantımızı bir slogan cümleyle bitirmek istiyorum. Ve slogan cümle biter bitmez de hepinizden yoğun alkış bekliyorum” diyerek sahnede “Yaşasın Şeriat. Yaşasın İslam’ın Evrensel Kardeşliği” sloganını atmıştı.

Atatürk'ün Katilleri

ATATÜRK DÜŞMANI

Pakdil, Star Gazetesi’nin düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri töreninde Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü “Ne mutlu müslümanım diyene” şeklinde söyleyerek gündeme gelmişti. Pakdil, “Atatürk’e karşı mısınız” sorusuna da “Ben Firavun karşıtıyım, beni okuyanlar kimi kastettiğimi bilir” yanıtı vermişti. Pakdil, katılımcısı olduğu yerlerde “Yaşasın Şeriat” demekten geri durmamıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!