Tahliye edilen Özakça: ‘İşimi geri istiyorum’ demenin bir bedeli var ülkemizde, ödeyeceksek eksiksiz ödememiz lazım

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre tahliyesi nin ardından evinde açıklama yapan Özakça, ” ‘(Hala tutuklu bulunan Nuriye) Gülmen-Semih’ demenin, ‘işimi geri istiyorum’ demenin bir bedeli var ülkemizde.

Tahliye edilen Özakça: ‘İşimi geri istiyorum’ demenin bir bedeli var ülkemizde, ödeyeceksek eksiksiz ödememiz lazım
Yayınlama: 21.10.2017
0
A+
A-

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre tahliyesi nin ardından evinde açıklama yapan Özakça, ” ‘(Hala tutuklu bulunan Nuriye) Gülmen-Semih’ demenin, ‘işimi geri istiyorum’ demenin bir bedeli var ülkemizde. Bu bedeli biz eksiksiz ödeyeceğiz ama sonunda mutlaka biz kazanacağız” diye konuştu. Gülmen’in tahliye edilmemesine öfkelendiğini söyleyen Özakça, kendi tahliyesine sevinemediğini ifade etti.

151 gün sonra cezaevinden çıkan Özakça şunları kaydetti: “Bizim direnişimiz işimize geri dönme talepliydi ve hale bu talebimiz sürüyor. Bizler emekçiyiz, eğitimciyiz. İşten atılan binleriz. Biz sadece kendimiz için direnmedik. ‘İşimize döndüğümüzde açlık grevimizi bitiririz ama emekçilerin direnişi devam edecektir’ dedik. Ancak gündem olduktan sonra, halkta bir karşılığı olduğu için tutuklandık. Bu tabii ki iktidarın politikalarını rahatsız eden bir direniş olduğu için tutuklandık. İktidar bizim üzerimize çok büyük oyunlar oynamaya çalıştı ve hala aynı şekilde devam ediyor.

Polis görüntü verilmesine engel olsa da… İlk buluşma pic.twitter.com/CVp1xa3hdE

— Semih-Esra Özakça (@SemihOzakca) October 20, 2017

​Hapishanede birçok kötü uygulama ile karşılaştık. Baskı ve işkence ile karşılaştık ve tehditlerle karşılaştık. Burada en son tehdit olarak da zorla müdahale tehdidiydi. Hastaneye kaldırıldık zorla müdahale için. Zorla müdahalenin ölüm olduğunu biliyoruz. İnsanların zorla müdahalelerde nasıl yaşıyan ölü haline geldiğini, kendi bilincini kaybettiğini, çocuklaştığını, yürüyemediğini, sakat kaldığını biliyoruz. Biz yaşayan ölü olmak istemedik. Ölmek de istemedik. Tam tersine yaşamak için, işimizle hakkımızla, emeğimizle yaşamak için direnişi seçtik. Direnmeye de devam edeceğiz. Bizim tek çıkar yolumuz bu kaldı. Kazanacağımıza inanıyorum.”

226 gündür açlık grevinde olan Semih Özakça tahliye edildi. Özakça ambulansla evine götürüldü pic.twitter.com/GgF05bwA1F

— DW (Türkçe) (@dw_turkce) October 20, 2017

​İşlerini geri alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirten Özakça, “Bizim temel hedefimiz işimize dönmek olduğu için ‘içerde veya dışarda direnişimiz devam edecek’ demiştik. ‘Nuriye-Semih’ demenin, ‘işimi geri istiyorum’ demenin bir bedeli var ülkemizde. Bu bedeli ödeyeceksek, eksiksiz ödememiz lazım. Bu bedeli biz eksiksiz ödeyeceğiz ama sonunda mutlaka biz kazanacağız” sözleriyle tepki gösterdi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı