SON DAKİKA

SUUDİLER OLDUKÇA RAHATSIZ

Bu haber 30 Temmuz 2017 - 13:54 'de eklendi. Son Güncelleme31 Temmuz 2017 - 07:31

Londra merkezli El Arab gazetesi, Erdoğan’ın, Katar krizinin çözümü için Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretle ilgili olarak “Türkiye’nin yanlı tutumu, Katar krizindeki arabuluculuk çabalarını başarısız kılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Arap basınında geçen hafta en çok İsrail ve Filistin arasındaki Mescid-i Aksa gerginliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez ülkelerini ziyareti gündemdeydi.

TÜRKİYE’NİN YANLI TUTUMU

Londra merkezli El Arab gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Katar krizinin çözümü için Körfez ülkelerine yaptığı ziyareti ve Türkiye’nin arabuluculuk çabalarını, “Türkiye’nin yanlı tutumu, Katar krizindeki arabuluculuk çabalarını başarısız kılıyor” şeklinde değerlendirdi.

Gazeteye göre Erdoğan’ın ziyareti, Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye “İleriye doğru kaçış Katar krizini çözemez” şeklindeki mesajıyla sona erdi.

Gazetenin, Türkiye’nin Katar krizindeki tutumuyla ilgili bir başka değerlendirmesi de şöyle:

“Katar krizi, çaresiz durumdaki Türkiye’yi Katar’ı destekleyen bir tutum içine itmiştir. Türkiye bu şekilde Doha ile çok iyi ilişkiler kurduğunu düşünmektedir. Ancak Erdoğan son dönemlerde Suudi Arabistan ile de iyi ilişkiler geliştirmek istemiştir. Ancak Suudi Arabistan – Türkiye ilişkileri, Türkiye’nin Katar krizindeki tutumu ve Katar’da askeri üs kurulmasından sonra ciddi şekilde etkilenmiştir.”

ERDOĞAN’IN BAŞKA HEDEFİ VAR

Mısır’da yayın yapan El Bedil gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretini ele aldığı haberinde, bu ziyaretin gerçekten Katar krizini çözmek için arabuluculuk mu, yoksa başka hedefler doğrultusunda mı gerçekleştiğini sorguladı:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Körfez turunun açıklanan hedefi, ‘iki aydır Körfez ülkeleri arasında devam eden krizin sonlandırılması’ şeklindeydi. Ancak konuyu yakından takip edenlere göre, bu ziyaretin başka hedefleri de var. Bu hedeflerden ilki belki de Türkiye’nin Körfez ülkelerine ve özellikle de Suudi Arabistan’a yönelik tutumunun yumuşatılmasıdır. Çünkü Suudi Arabistan son dönemlerde Türkiye’nin Katar’a yönelik tam desteğinden oldukça rahatsız olmuştu.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!