SON DAKİKA

SUUDİ ARABİSTAN, İSRAİL’E TOPRAK KİRALAMAYA HAZIRLANIYOR

Körfez Online gazetesinin üst düzey yetkililerden aktardığı habere göre İsrail, Suudi, Arabistan’da askeri üs inşa etmek üzere Riyad ile görüşmelere başladı.

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 17:46 'de eklendi.

Gazetenin haberine göre İsrail, bölgede gözlem uçuşu yapan uçaklarının iniş yapabileceği ve ikmal desteği alabileceği ‘kapalı bir havaalanı’ inşa etmek istiyor.

Talebi bir ay önce Riyad’a bildiren İsrailliler ile Suudiler arasında konu ile ilgili müzakerelerin başladığını da aktaran gazeteye göre İsrail, Suudi Arabistan’da kiralayacağı bir toprak parçası üzerinde kendi askerlerini de konuşlandırmak istiyor.

Gelişmiş askeri ürünleri büyük anlaşmalar karşılığında İsrail’den satın alan Arabistan için İsrail’in vazgeçilmez bir askeri pazar olduğunu belirten gazete, İsrail’in Arap ve Müslüman bir ülkenin derinliklerine girebildiği kadar girmeye çalıştığını da aktardı.

Böyle bir gelişmenin yaşanması durumunda da  tarihte ilk defa İsrail’in bir Arap ülkesinde bir askeri varlığı olacağı aktarılıyor. Bu gelişmenin Suudi Arabistan ile stratejik ittifaklara sahip diğer ülkelerin de İsrail ile normalleşme yolunda sıraya girmesine neden olabileceği gazetenin dikkat çektiği bir diğer nokta.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!