SON DAKİKA

Suriyelilerin Ezici Çoğunluğu Fikri Sorulduğunda ‘Ülkeme Geri Dönmem’ Diyor

Sığınmacı tartışması devam ederken Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi’nin son araştırması dikkat çekti. “Suriye’ye dönmem” diyen Suriyelilerin oranı 2020 yılında yüzde 78 oldu. Bu oran 2017’de yüzde 17’ydi.

Bu haber 27 Nisan 2022 - 18:55 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’de resmi verilere göre 3 milyon 769 bin, gayri resmi sayılara göre ise 8 milyondan fazla Suriyeli yaşıyor. Sığınmacı sorunu ve geri dönüş konusu tartışılırken Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi’nin yaptığı son araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

“SURİYE’YE DÖNMEM” DİYENLERİN SAYISI YÜZDE 78 OLDU

Suriyelilere araştırmada “Türkiye’den ayrılır mısınız, Suriye’ye geri döner misiniz? Dönerseniz neden ve dönmezseniz neden?” gibi soruları cevapladı.

Tgrt’nin haberine göre Türkiye’de yaşama süresi uzadıkça “Suriye’ye dönerim” diyenlerin sayısının ciddi oranda azaldığı görüldü. 2017’de “Suriye’ye dönmem” diyenlerin yüzde 17’yken bu oran 2019’da yüzde 52’ye, 2020’de ise yüzde 78’e kadar çıktı.

YÜZDE 30’U TÜRK VATANDAŞLIĞI ALMAK İSTİYOR

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi’nin araştırmasında “Ülkeme dönmem” diyen Suriyelilere yöneltilen bir başka soru ise bunun nedenine ilişkin “Neden Suriye’ye dönmek istemiyorsunuz?” oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 70’i Suriye’nin güvenli olmadığını söylerken, yüzde 30’luk bir kesimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak istediğini söylediği görüldü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“SURİYE EKONOMİSİ KÖTÜ” DİYENLERİN ORANI YÜZDE 20

Savaşın devam ettiğini belirterek Suriye’ye dönmek istemediğini kaydeden yüzde 25’lik bir kesimin de bulunduğu araştırmada, yüzde 20’lik kesim Suriye’nin ekonomisinin kötü olduğuna vurgu yaparken, ülkesinde kendine ait bir şey kalmadığını ifade ederek “Suriye’ye dönmem” diyenlerin oranı ise yüzde 18 olarak yer aldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!