SON DAKİKA

SURİYELİ TARİKAT LİDERİNİN ELİNİ ÖPEN ADALET BAKANI

Suriye merkezli Haznevi Tarikatı’nın Gaziantep’te düzenlediği bir programa katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, tarikat lideri Ahmet Haznevi’nin elini öptüğü görüntüler tartışmalara neden oldu.

Bu haber 20 Aralık 2019 - 14:00 'de eklendi.
Abone ol

Sosyal medyada gündeme gelen görüntülerde konuşmasını tamamlayan tarikat liderinin, kürsüden inerek Bakan Gül’ün yanına gittiği görülüyor. Görüntülerde Gül’ün tarikat liderine doğru eğilip elini öpüyor. Videonun devamında ise ikilinin samimi bir şekilde ayaküstü sohbet ettiği görülüyor.

ŞEYH AHMET HAZNEVİ KİMDİR?

Aslen Şırnak’ın Ocaklı köyünden olup sonradan göç ettikleri Suriye’nin Hazne köyünde doğmuş ve 1949 yılında Telmaruf’ta vefat etmiştir. Şahı hazne, asıl adı Ahmet olup aslen Şırnak’ın Ocaklı köyündendir ve sonradan göç ettikleri Suriye’nin Hazne köyünde doğduğu için Haznevi olarak anılmıştır. Kurucusu sayıldığı tarikatta Haznevi tarikatı olarak anılmaktadır. Suriye toprakları içerisinde yeralan Kamışlı şehrine bağlı Hazne beldesinde 1886 yılında doğmuştur. Kamışlı’ya bağlı Telmaruf köyünde 1949 (Hicri 1369) vefat etmiştir. Kabri Telmaruf köyündedir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Asıl Adı Ahmed olan Şahı hazne, Son devirde yetişmiş olan Evliyaların büyüklerindendir. Babasının ismi Hoca Murad efendidir. Babası Hoca Murad efendi Şırnak’ın idil (Hezex) ilçesine bağlı olan Ocaklı (Banihe) köyündendir. Sonradan Babası Kamışlı kazasına bağlı Hazne köyüne yerleşmiştir. Hoca Murad efendi muttaki bir alim olup asil ve temiz bir aileden gelmektedir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!