SON DAKİKA

‘Suriye sınırındaki birliklere takviye, Nusra’ya karşı operasyonda kullanılabilir’

Sputnik’e konuşan Sezer, Astana görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran’ın Nusra’nın faaliyet gösterdiği İdlib’de gerilimi azaltma bölgesinin kurulması konusunda anlaşmaya vardığını hatırlatarak, “Ama bu planın yerine getirilmesi için Rusya ve Türkiye’den 500’er asker yetersiz.

Bu haber 22 Eylül 2017 - 9:54 'de eklendi.
Abone ol

Sputnik’e konuşan Sezer, Astana görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran’ın Nusra’nın faaliyet gösterdiği İdlib’de gerilimi azaltma bölgesinin kurulması konusunda anlaşmaya vardığını hatırlatarak, “Ama bu planın yerine getirilmesi için Rusya ve Türkiye’den 500’er asker yetersiz. Eğer Türkiye, Halep’te yaptığı gibi teröristlerin İdlib’i terk etmeye ikna etmezse El-Bab’da olduğu gibi askeri güç kullanma ihtiyacı doğar. Yani sınıra askeri teçhizatın sevkiyatı mantıklı bir gelişme” dedi.

Çatışmaların İdlib’in kuzeyindeki Afrin’e sıçrayabileceğini söyleyen uzman, Ankara’nın Afrin’i YPG’den temizlemek istediğini belirterek şunu dedi: “Ama bu konuda henüz Rusya’yla mutabakat sağlanmadı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın tutumu yüzünden de çözümü zor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu gelecek hafta Rus lider Vladimir Putin ile görüşmede gündeme getirmesi ihtimali var”

İdlib ve Afrin’in Türkiye’yle sınırı olduğu için Ankara’nın bu konuda hassas olduğunu belirten Sezer, son gelişmelerden yola çıkarak Suriye krizinde sona yaklaşıldığını söyledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!