SON DAKİKA

‘Siyasi çözüm’ zirvesi

Suriye’deki üç garantör ülke Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları Antalya’da bir araya geldi. Suriye’deki siyasi çözüm ve

Bu haber 20 Kasım 2017 - 9:17 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla 22 Kasım’da Soçi’de düzenlenecek ‘Suriye’ konulu zirvenin hazırlıkları kapsamında üç ülkenin dışişleri bakanları dün Antalya’da bir araya geldi.

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in yoğun güvenlik önlemleri altında yaptığı üçlü görüşmede, Suriye’de son ateşkes konusunda bir yıldır yapılanlar, siyasi çözüm ve ateşkesin kalıcı olması için neler yapılabileceği ele alındı.

Şartlar daha iyi ama…
Liderler zirvesi öncesi bir hazırlık toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, önceki gün üst düzey memurların Tahran’da bir araya gelerek ön hazırlık yaptığını, kendilerinin de Soçi zirvesinde gündeme gelecek konular hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Astana süreciyle beraber İran ve Rusya ile özellikle sahada ateşkesin tesis edilmesi çatışmasızlık bölgelerinin, gerginliği azaltıcı bölgelerin oluşması konusunda olumlu anlamda önemli mesafeler kat ettik. Geçen seneye göre, şartlar, daha iyi durumda; ama siyasi çözüm olmadan bunun sürdürülebilmesi mümkün değil” dedi.

IŞİD ile mücadele
Çavuşoğlu, şöyle devam etti; “Bir taraftan DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Diğer taraftan da siyasi sürece ağırlık vermemiz gerekiyor. En son Soçi’de, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Putin’le yaptığı toplantıda da bu değerlendirmeyi biz, ikili düzeyde yapmıştık. Bu zirvede de liderler, kendi aralarında yine değerlendirmeyi yapacaklar ve alınan kararlar neticesinde üç ülke olarak çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz. Bu toplantının çerçevesi bugüne kadar yapılanların bir özetini çıkarmak ve bundan sonra birlikte atacağımız adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunmak.”

İdlib: İçeride Türkiye olacak
Toplantıda Astana süreci ile henüz tam anlamıyla hayata geçirilmemiş konuları değerlendirdiklerini de belirten Çavuşoğlu, “İdlib’de gözlemcilerin bir an önce içinde ve dışında, bunların kim olacağı belli. İçeride Türkiye olacak. İdlib’in dışında, etrafında da Rusya ve İran olacak. Bunları da kısaca değerlendirdik; ama bu zirve öncesi genelkurmay başkanlarımız da güvenlik ile ilgili arkadaşlarımız da bir araya gelecek ve bu teknik detayları o arkadaşlarımız kendi aralarında görüşerek zirveye rapor edecek” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri

YPG-PYD hassasiyetimiz ortada
Birlikte atılacak adımların neler olduğu konusunda fikir alışverişinde bulunduklarına değinen Mevlüt Çavuşoğlu, YPG ve PYD konusunda Türkiye’nin hassasiyetinin ortada olduğunu, YPG ve PYD’nin herhangi bir toplantıya katılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı; “YPG-PYD konusunda hassasiyetimiz ortada. Bunun bizim için herhangi bir toplantıya katılmasının kabul edilemez olduğunu başından beri tüm muhataplara, sadece burada katılan ülkelere değil, Cenevre formatındaki toplantılar marjında da herkese söyledik. Bizim bu konudaki hassasiyetimiz devam ediyor. Tüm taraflar da üçlü zirvenin tarafı olan İran ve Rusya da bu hassasiyeti çok iyi biliyor” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!