SON DAKİKA

Sıra Gökçek’e de geldi

İstanbul ve Düzce’nin ardından rant için Başkent’i talan edilmesini sağlayan Belediye Başkanı Melih Gökçek için de istifa

Bu haber 04 Ekim 2017 - 10:24 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

AKP’de belediyelerde yaşanan istifa krizi, İstanbul’un ardından Türkiye’nin ikinci büyük kenti Ankara’ya da sıçradı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifasının istendiği iddia edilirken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda yok, ancak olmayacağı anlamına gelmez” dedi. AKP Sözcüsü Mahir Ünal ise iddiayı yalanladı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Düzce Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in istifası geçen günlerde yaşanırken AKP’de yeni istifaların yaşanacağı bilgisi dolaşıma girmişti. Önceki gün Erdoğan’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Şahan, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in istifasını istediği iddia edildi. Erdoğan’ın belediye başkanlarına Şubat kadar süre verdiği öne sürüldü.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ise, istifasının istendiği iddiasını yalanladı. Ne var ki Gökçek, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, iddiayı yalanlamayarak soruyu geçiştirdi, kendisinin hükümet sözcüsü olduğunu, konunun AKP sözcüsüne sorulması gerektiğini söyledi.

Ünal’dan ‘yalanlama’
Ancak AKP Sözcüsü Mahir Ünal ise, “Belediye başkanlarından istifa istenmesi söz konusu değildir” iddiasında bulundu. Ünal, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Takdir edersiniz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın partimize geri dönmesiyle birlikte hem teşkilatlarımızda hem belediyelerimizde yeniden bir değerlendirme ve 2019’a dönük partimizin yoğun hazırlık süreci var. Dün akşam 4 tane il başkanımızın yeniden atandığını teşkilat başkanımız sizlerle paylaştı. Şu belediye başkanından istifa istendi gibi bir durum medyada yer alan bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Medyada istifası istendiği söylenen belediye başkanlarımızdan herhangi bir şekilde istifa istenmesi söz konusu değildir. İstifası istendiği söylenen belediye başkanlarımızla ilgili herhangi bir istifa talebi olmamıştır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’e dönük şu ana kadar istifasının istendiğine dair haberlerin hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır.”

Açık kapı bıraktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Gökçek’in istifasının istediği iddiasına dair dün ilk kez konuştu. AKP Meclis Grup toplantısı ardından dün alışılmışın aksine gazetecilerin sorularını yanıtlamayı tercih eden Erdoğan, “Herhangi bir birim; partimizin belediye başkanları olur, il başkanları olur vesaire… Bu süreç içerisinde bu tür gelişmeler olur. Ama şu anda böyle bir şey önümüzde yok. Ama bundan sonra da olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez. Çünkü bir değişimi dönüşümü biz seçime kadar yaşıyoruz, yaşayacağız ve o metal yorgunluğu dediğim konu, tüm bunları kapsayan bir konuydu” diyerek Gökçek’in istifası için açık kapı bıraktı.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından yandaş Milat gazetesine konuşan Gökçek, “Şer odaklarının fitne çabalarına asla prim vermeyeceğiz. Öyle bir hava meydana getiriyorlar ki her söylediğinizi bir yerlere çekerek algı operasyonu yapıyorlar. Şunu söylemek isterim ki Recep Tayyip Erdoğan’a destek olmak ümmetin her ferdinin görevidir. Çünkü Sayın Erdoğan sadece Türkiye’nin değil ümmetin lideridir. Fitne peşinde olanlar boşa uğraşırlar” dedi.

***

Bir çırpıda ‘parselci’ Gökçek

1994 yılından beri Ankara’yı yöneten Melih Gökçek’in adı, 17-25 Aralık operasyonları sonrasında sık sık Gülen Cemaati’yle olan yakın ilişkisiyle gündeme geldi. Hatta dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisini FETÖ’cülükle suçlayan Gökçek’e “Ankara’yı parsel parsel sattığını” söyleyerek yanıt vermişti.

Gökçek, Ankara Ticaret Odası seçimlerine oğlu Osman Gökçek’i sokmuş, ancak seçimleri Emine Erdoğan’ın kuzeni olan Gürsel Baran ‘kazanmıştı.’

Gökçek son olarak ise ODTÜ’de büyük bir ağaç kıyımına imza atmıştı. Malazgirt ve Bilkent bulvarlarını birleştirecek 2,1 kilometrelik ‘tünel yol’ için bir gece operasyonuyla binlerce ağaç kesilmişti.

Gökçek ayrıca estetikten yoksun mimari anlayışıyla da adını kenti tarihine ‘altın harflerle’ yazdırdı. Ankara’da birçok yere AVM diktiren Gökçek, adına ‘heykel’ diyerek şehre yerleştirdiği dinazor gibi ilginç oyuncaklarla da dikkat çekmeyi başarmıştı.

***

‘Enflasyon yüksek, çünkü faizler de yüksek’

Erdoğan, IKBY’nin yaptığı referanduma ve faizlere değindi. Cumhurbaşkanı, faizin düşmesi halinde enflasyonun düşeceğini iddia etti. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

»IKBY’deki bağımsızlık referandumu: Suriye ve Irak meseleleri doğrudan bizimle, iç işlerimizle alakalıdır. Dolayısıyla kimse ‘Siz neden bunlarla ilgileniyorsunuz?’ deme hakkına sahip değildir. Referandum, sırtımıza yeni bir hançer saplama girişimidir. Kimseyi tehdit etmek gibi bir niyetimiz yok, ikaz görevimizi yerine getirdik. Bu, bir dostun başka bir dosta gösterebileceği tavırdır. (Ambargolar) Artarak devam edecektir. Eğer kendilerine gelmezlerse yeni adımlar atmakta tereddüt etmeyiz. Kuzey Irak yönetiminin bir an önce aklını başına devşirmesini tavsiye ediyoruz. Bizi seveni biz de severiz ama aksi olduğu zaman gereğini yaparız.

»Faizler: Faizlerdeki düşüş istediğimiz noktada değil. Faizlerdeki düşüşü başaramazsak birçok musibet bizi beklemektedir. Enflasyonda düşüşü sağlayamıyoruz, yüksek faiz sebebiyle. Faiz yüksek olursa enflasyon da yüksek olur. Bunu halletmemiz lazım.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!