SON DAKİKA

Sinir Sistemi İlacı ve Antidepresan Kullanımında Rekor Kırıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre, Türk milletinin neredeyse tamamın psikolojisinin bozuk olduğu ortaya çıktı. Koca, Türkiye’de son 3 yılda 61 milyon vatandaşın sinir sistemi ilacı, 12.3 milyon kişinin ise antidepresan kullandığını duyurdu.

Bu haber 12 Ağustos 2021 - 18:53 'de eklendi.
Abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 3 yıllık dönemde 12 milyon 272 bin kişiye antidepresan ilaç, 60 milyon 911 bin kişiye de sinir sistemi ilacı reçete edildiğini bildirdi. Rekor sayıdaki bu artış için CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, “Tencereler kaynamıyor, halkın sinirleri bozuluyor” dedi. 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan Koca, 2017 ile 2020 yılları arasında 15 milyon 405 bin kişinin psikiyatri kliniklerine başvurduğunu, sadece Covid-19 salgınının ilk yılında bu kliniklere başvuran kişi sayısının 5 milyon 100 bini bulduğunu açıkladı.

Koca’dan gelen verileri değerlendiren Dr. Şahin, psikiyatri kliniklerine başvuru ve antidepresan kullanımında Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşıldığını söyledi. CHP Milletvekili Şahin, tek adam rejiminin yarattığı ekonomik ve sosyal buhranın vatandaşı antidepresan ve sinir sistemi ilaçları kullanmaya mahkûm ettiğini belirtirken, “Böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içerisinde nüfusun yarısı antidepresan kullanıyor olacak. AKP depresif bir toplum yaratarak ülkemizin geleceğine dinamit döşedi” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!