SON DAKİKA

SAYIŞTAY RAPORU: İETT’DE 2016’DAN BERİ 4 MİLYON YOLCUNUN CANI HİÇE SAYILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) denetleyen Sayıştay, İETT’de 2016’da tespit ettiği ve ölümlü kazalara yol açan uygulamaların 2017’de de sürdüğüne dikkat çekti.

Bu haber 04 Kasım 2018 - 20:12 'de eklendi. Son Güncelleme4 Kasım 2018 - 20:55
Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) denetleyen Sayıştay, İETT’de 2016’da tespit ettiği ve ölümlü kazalara yol açan uygulamaların 2017’de de sürdüğüne dikkat çekti.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 1871 yılında kurulmuş, 146 yıllık köklü bir geçmişi olan, kent içi toplu ulaşım hizmeti sunan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kamu kuruluşu. Yaklaşık 2,5 milyar bütçesi bulunmakta.

TRAFİK KAZALARINA 2016’DAN BERİ ÖNLEM YOK

Sayıştay’ın İBB 2016 raporunda, çalışma saatleri idare tarafından aşılan bazı şoförlerin yaralı ve ölümlü trafik kazalarına karıştığına vurgu yapılmıştı. Odatv’nin ulaştığı 2017 yılı Sayıştay raporunda, yapılan denetimlerde aynı olumsuzlukların devam ettiği tespit edildi.

İETT’nin ise, suçlamayı kabul ederek düzeltileceği şeklinde cevap verdiği öğrenildi. Buna rağmen günlük 4 milyona yakın yolcu taşıyan İETT şoförlerinin yasal çalışma saatlerinin üzerinde çalıştırıldığı anlaşıldı. Dolayısı ile Sayıştay tespitinde olduğu gibi, ölümlü ve yaralı trafik kazalarının olma ihtimali devam ediyor.

İŞTE RAPORDA DİKKAT ÇEKEN TESPİT

Sayıştay’ın yapmış olduğu denetleme neticesinde 2017 yılı denetim raporunda çarpıcı detaylar bulunuyor. Raporun ilgili bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

“Toplu Taşıma Hizmetlerinde İstihdam Edilen Şoförlerin Çalışma Saatleri Toplamının Mevzuatta Belirtilen Limitlerin Üzerinde Olması 4857 sayılı İş Kanunu’nun 46’ncı maddesinde, işçilere yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat hafta tatili verileceği ifade edilmiştir. Aynı Kanun’un 63’üncü maddesine dayanılarak çıkarılan İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nin 4’üncü maddesinde ise; günlük çalışma süresinin her ne şekilde olursa olsun on bir saati aşamayacağı belirtilmiştir. Yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerine aykırı olarak, şoför unvanıyla çalışan işçilerden bazılarının günlük çalışma saatleri toplamının İş Kanunu’nda belirlenen on bir saati aştığı; ayrıca işçilerden bazılarının altı günlük mesaiyi takip eden bir günlük hafta tatilinde çalıştırıldıkları tespit edilmiştir. Çalışma saatlerine ilişkin olarak mevzuatta yer alan limitlerin iş sağlığı ve güvenliği ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Toplu taşıma hizmeti sunulan otobüsleri kullanan şoförlerin bu limitlere uygun çalıştırılmasının, araçlarda yer alan yolcular dikkate alındığında daha da önem kazandığı değerlendirilmektedir. İETT bünyesinde hizmet sunan otobüslere ilişkin olarak 2017 yılında yaşanan kazalar incelendiğinde, yukarıda yer verilen çalışma sürelerine ilişkin limitlerin üzerinde çalıştırılan bazı şoförlerin, yaşanan olaylara ilişkin tutanaklarda yer aldığı şekliyle ölü ve yaralı bulunan trafik kazalarına karıştığı görülmüştür. Konu 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda bulgu konusu yapılmış, ancak mevzuata aykırı uygulama 2017 yılında da devam etmiştir.”

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

İBB’nin Sayıştay’ın tespitini kabul ederek yaptığı açıklama ise rapora şöyle yansıdı:

“Kamu idaresi cevabında; ‘4857 sayılı İş Kanunu’nun 46’ncı maddesinde, işçilere yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat hafta tatili verileceği ifade edilmiştir. Aynı Kanun’un 63’üncü maddesine dayanılarak çıkarılan iş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nin 4’üncü maddesinde ise; günlük çalışma süresinin her ne şekilde olursa olsun on bir saati aşamayacağı belirtilmiştir. Yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerine aykırı olarak, şoför unvanıyla çalışan işçilerden bazılarının günlük çalışma saatleri toplamının İş Kanunu’nda belirlenen on bir saati aştığı; ayrıca işçilerden bazılarının altı günlük mesaiyi takip eden bir günlük hafta tatilinde çalıştırıldıkları tespit edilmiştir. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü metropol şehir olan İstanbul’da Toplu Taşıma Hizmeti vermektedir. Sürekli büyüyen hat ağı ile birlikte personel sayıları artmaktadır. Bulguya konu durum ile ilgili 2018 yılının ilk çeyreğinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı usulü ile KİPTAŞ bünyesinde 226 şoför personel istihdamı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Nisan 2018 tarihinde ‘Şehir içi Toplu Taşıma Hizmeti Alımı’ ihalesi yapılmıştır. Mayıs 2018 tarihinde 550 şoför personel ile hizmet verilmeye başlanmıştır. Söz konusu ihale ile toplamda 800 şoför personel istihdamı hedeflenmektedir. Bu alımlarla birlikte bulguya konu durum ile ilgili iyileşmelerin olması amaçlanmaktadır. Metropol şehre toplu taşıma hizmeti vermekte olan İETT çalışma saatlerinin yasal sınırlarda gerçekleşmesi hususunda iyileştirme faaliyetlerine devam etmektedir’ denilmektedir.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“HİZMETİN METROPOLDE VERİLİYOR OLMASI LİMİTLERE UYULMASINI ÖNEMLİ HALE GETİRMEKTE”

Raportörün İBB’den gelen savunma karşısında yaptığı değerlendirme de raporda şöyle yer buldu:

“Sonuç olarak kamu idaresi cevabında; toplu taşıma hizmetinin metropol şehir olan İstanbul’da verildiği vurgulanmakta, sürekli büyüyen hat ağı ile birlikte personel sayısının arttığı belirtilmektedir. Ayrıca, çalışma saatlerinin yasal sınırlarda gerçekleşmesi hususunda iyileştirme faaliyetlerine devam edileceği ifade edilmektedir. Toplu taşıma hizmetinin metropol şehirde veriliyor olması; trafik yoğunluğu ve taşınan yolcu sayısı dikkate alındığında, mevzuatta belirtilen mesai saatlerine ilişkin limitlere uyulmasını daha da önemli hale getirmektedir. İdare cevabında istihdamdaki iyileştirmelerden bahsedilse de, çalışma saatlerinin yasal sınırlarda gerçekleşmesi hususunda iyileştirme faaliyetlerine devam edileceğinin ifade edilmesi, yapılan iyileştirmelerin yeterli olmadığı anlamına gelmektedir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

“TUVALET İHTİYAÇLARINI DAHİ GİDEREMEDEN SEFERE ÇIKMAYA MECBUR BIRAKILIYORLAR”

Sayıştay’ın raporunu İBB Meclis üyesi Nadir Ataman ise “Sahada emekli olmuş İETT çalışanlarının günlük yevmiye ile yasa dışı çalıştırıldıklarını biliyoruz” dedi.

“Kaldı ki bizzat ben seyahat ettiğimde, şoför arkadaşlarla konuştuğumda, çalışma şartlarının iyi olmadığını, itiraz edenin iş akitlerine son verildiğini, hatta tuvalet ihtiyaçlarını dahi gideremeden sefere çıkmaya mecbur bırakıldıklarını bizzat anlatmaktalar” diyen Nadir Ataman şöyle devam etti:

“Yaklaşık 2.5 milyar bütçesi olan 146 yıllık kurumun, İstanbul halkının canını riske edecek şekilde, emekçileri zorla fazladan çalıştırmasını hayretle karşılıyorum. Konuyu İBB Meclis gündemine taşıyacağım.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!