SON DAKİKA

Sayıştay, İBB’ye ait İskelelerin AKP Döneminde İhalesiz Kiralandığını Ortaya Çıkardı

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendisine ait iskeleleri tur şirketlerine, 25 yıl vadeyle ihalesiz olarak kiraladığını tespit edildi.

Bu haber 12 Ekim 2021 - 18:07 'de eklendi.
Abone ol

Sayıştay, bu skandal kararın İBB yönetiminde AKP’nin olduğu 2016 yılında alındığını belirledi.

İSKELELER MEVZUATA AYKIRI OLARAK DEVREDİLDİ

Raporda, iskelelerin mevzuata aykırı olarak devredildiği firmalar Mavi Marmara, Turyol, Boğaziçi Yoltur, Prens Tur, Embaktur, Dentur avrasya, Altınboynuz ve Deniz Vasıtaları Esnaf Odası olarak sıralandı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, iskelelerin önce, İBB Meclisi 23 Kasım 2016 tarihli kararıyla aylık cirosunun yüzde 1.2’si bedel karşılığında İstanbul Şehir Hatları Anonim Şirketi’ne devredildiği belirtildi.

Sayıştay Raporu’nda, bundan sonraki süreç şöyle anlatıldı:

DOĞRUDAN SÖZLEŞME İMZALANARAK VERİLDİ

“İskele alanlarının kullanma, yanaşma, bağlama ve barınma suretiyle işletilmesi; ihale yapılmaksızın kişi, kurum ve kuruluşlara (Mavi Marmara, Turyol, Boğaziçi Yoltur, Prens Tur, Dentur Avrasya, Altınboynuz, Embaktur, Deniz Vasıtaları Esnaf Odası) doğrudan sözleşme imzalanarak verilmiştir.

Atatürk'ün Katilleri

İHALEDE REKABETİ ENGELLEYİCİ DÜZENLEME

Söz konusu Meclis Kararı ile bu iskele alanlarında hali hazırda UKOME kararları ile faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşların hakları saklı tutulması yapılacak ihalede rekabeti engelleyici bir düzenlemedir.

Bu nedenle, işletme hakkının belediye şirketine devredilmesi uygun olmakla birlikte, söz konusu devirde hukuki olarak mevcut olmadığı halde varmış gibi saklı haklarla ilgili koşullar getirilmesi, mevzuata aykırılık oluşturmaktadır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!