SON DAKİKA

SAYIŞTAY: AKP’Lİ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEMSİL VE TANITIMA 24 MİLYON TL HARCAMIŞ

Sayıştay’ın yayımladığı 2019 yılı denetim raporunda, sadece AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın kullanması gereken “temsil ağırlama bütçesinin” 31 adet Daire Başkanlığı ve Şube Müdürlüğü tarafından da kullanıldığı ortaya çıktı. AKP’li belediye temsil ve tanıtma giderlerine 24 milyon 676 bin 69 TL’sini harcadı.

Bu haber 20 Aralık 2020 - 3:18 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; Sayıştay denetçilerinin hazırladığı 2019 yılı denetim raporunda, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde sadece başkanlık makamına ait temsil ağırlama bütçesinden 31 adet Daire Başkanlığı ve Şube Müdürlüğü’nünde mevzuata aykırı şekilde faydalandığı ortaya çıktı.

DAİRE BAŞKANLIKLARI VE ŞUBE MÜDÜRLÜKLERİ DE KULLANMIŞ

Sayıştay raporuna göre, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 2019 yılında temsil ağırlama giderleri için 24 milyon 676 bin 69 TL harcandı. Kanuna göre, temsil ağırlama bütçesi yalnızca belediye başkanlık makamı tasarrufunda kullanılmakta. Raporda, bu bütçeden Daire Başkanlıkları ve Şube Müdürlüklerinin de harcama yaptıkları tespit edildi.

SAYIŞTAY MEVZUATA AYKIRI BULDU

Sayıştay raporunda, “5393 sayılı Belediye Kanunu’nun Belediye giderleri başlıklı 60’ıncı maddesinde temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri belediye giderleri arasında sayılmakta. Temsil, ağırlama bütçesinin Başkanlık makamını temsile yetkili olan Belediye Başkanı tarafından kullanılması gerekmekte olup, bütçenin diğer harcama birimlerince kullanılması mevzuata aykırılık teşkil etmektedir” ifadelerine yer verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!