SON DAKİKA

SAYISAL LOTO SONUÇLARINDA MUCİZE

5 Ocak’ta gerçekleşen sayısal loto çekilişi sonuçlarının matematiksel olasılıklara açık ara fark atması meclis gündemine taşındı. Bu bir mucize miydi?

Bu haber 14 Ocak 2019 - 13:16 'de eklendi.
Abone ol

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde Sayısal Loto 6/49 çekiliş sonuçlarını gündeme getirdi. Yavuzyılmaz, 5 Ocak’ta yapılan çekişte 3 haftadır devreden büyük ikramiyenin 6 bilen tek kişiye isabet ettiğini ve 5 bilen kişi sayısının ise 1901 olduğunu anımsattı.

“HEPSİNİ KAZANMA İHTİMALİ ON DÖRT MİLYONDA BİR

Yavuzyılmaz, her ne kadar sayısal loto oynayan kişilerin veya oynadıkları kupon ve kolon sayısının artması ile ikramiyelerin tutturulma ihtimali yükselse de büyük ikramiyenin 1-49 sayılarının içindeki 6 farklı rakamın tutturulmasının yaklaşık 14 milyonda 1 ihtimal olduğunu yaptığı hesaplamayla önergesinde yer verdi.

 

“5 BİLEN KİŞİ SAYISI MATEMATİKSEL OLASILIĞA TAMAMEN AYKIRI”

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; çekilişte 5 bilme ihtimalinin ise 54 bin 200’de bir olduğunu matematiksel olarak hesaplayan Yavuzyılmaz, “Çekilişe katılım oranı birbirinden farklı yaklaşık 14 milyon kombinasyonu işaretleyen kişi veya kupon, kolon sayısında olduğunda; 6 bilen 1 kişi, 5 bilen 258 kişi olmak durumundadır” dedi. Yavuzyılmaz, 2018 yılında yapılan 75 çekiliş sonucunun 74 tanesinde 5 bilen kişi sayısının 258’in altında olduğunu, yalnızca 11 Ağustos 2018 tarihli çekilişte 5 bilen kişi sayısının 272 olduğunu kaydetti. Ocak ayında ise 5 bilen kişi sayısı 1901 oldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci


5 BİLEN KİŞİLER AYNI KİŞİLER Mİ?

Bu da akıllara, 5 bilen kişiler ayrı bireyler mi yoksa bunlarda topluca aynı kişilere mi çıkarıldı? sorusunu akıllara getirdi. Daha önce Sayısal Loto İkramiyesi’nin hükümet tarafından rüşvet ya da haksız kazanç için kullanıldığı tartışması gündeme gelmişti. Çünkü şans oyunlarından elde edilen paranın kaynağı temiz görünmektedir.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!