SON DAKİKA

Sancar: Yoğurtçu Parkı’ndaki abluka Türkiye için düşünülen

ZEYNEP KURAYVicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek vermek için Demokrasi güçleri tarafından Kalkedon Meydanı’nda yapılan eylemde söz

Bu haber 02 Ağustos 2017 - 22:05 'de eklendi.

ZEYNEP KURAY

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek vermek için Demokrasi güçleri tarafından Kalkedon Meydanı’nda yapılan eylemde söz alan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Yoğurtçu Parkı’nda kendilerine uygulanan ablukanın Türkiye için düşünülen rejim olduğuna dikkat çekti.

HDP’lilerin Yoğurtçu Parkı’nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ikinci gününde HDP milletvekilleri ablukayı kırdı. Demokrasi güçlerinin bariyerlerle çevrili parka sokulmaması üzerine kitlenin yanına giden HDP Milletvekilleri Mithat Sancar ve Nadir Yıldırım, hiçbir baskı ve engellin HDP’nin halk ile buluşturma mani olmayacağını mesajını verdiler. Eylemde söz alan Sancar, Yoğurtçu Parkı’nda kendilerine uygulanan ablukanın Türkiye için düşünülen rejim olduğuna dikkat çekerek, her koşulda adalet mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

‘ANTİ-FAŞİST CEPHE KURULMASI GEREKLİ!’

Kalkedon Meydanı’nda Türkçe ve Kürtçe , “ Demokratik hukuk çiğnenemez” yazılı dövizlerinin taşındığı eylemde hep bir ağızdan, “ Her yer meclis her yer direniş”, “ HDP halktır halk burada”, “ Baskılar bizi yıldıramaz”, “ Direne direne kazanacağız”, “ Tecride hayır tutsaklara özgürlük”, “ Selam selam İmralı’ya bin selam”, “ Nuriye, Semih yalnız değildir” sloganları atıldı. Eylemde ilk konuşma HDP Van Milletvekilli Nadir Yıldırım tarafından yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir zulüm ve baskı ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Yıldırım, AKP / MHP iktidarı eliyle faşizmin tahakküm edildiğini vurguladı. HDP olarak önce Amed’den sonra İstanbul’da faşizme karşı başlattıkları mücadelenin bir başlangıç olduğunu kaydeden Yıldırım, bu nöbetleri ülkenin dört bir yanına taşıyacaklarını belirtti. Faşizmi geriletmek için anti-faşist bir cephe kurulması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, “ Güçlü bir mücadele hattı örmek zorundayız. Gün direnerek kazanma günüdür” dedi. Yoğurtçu Parkı’nda uygulanan izolasyon, baskının faşizmin gerçek yüzünü teşhir ettiğini vurgulayan Yıldırım, nöbette verilen destekle bu tecridin kırdığını ifade etti. Faşizmi geriletmek için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Yıldırım, “ Kim ki adalet adına bir adım atıyorsa, biz HDP olarak yanında olacağız” diye konuştu.

‘HDP’NİN ÖNÜNE KURULAN BARİYERLER HALKIN ÖRÜLEN DUVARLARDIR!’

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar , Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin tutuldukları ablukaya dikkat çekerek, “ Bir toplama kampı havası var. Bütün bu bariyerlerle çevreleyip, bizim parkın çıplak alanına sıkıştırdılar” dedi. Her koşulda adalet mücadelesi yürüteceklerinin altını çizen Sancar, “ Bu mücadele demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış mücadelesidir” diye konuştu. HDP Milletvekillerinin etrafına kurulan bariyerlerin, halkın arasında örülen duvarlar olduğuna işaret eden Sancar, Yoğurtçu Parkı’nda kendilerine uygulanan ablukanın Türkiye için düşünülen rejim olduğuna dikkat çekti. Sancar, “ Meclis’te, sokakta bu rejimi dayatıyorlar, yargıyı kendi noterleri gibi kullanıyorlar, adaleti adeta çökerttiler” dedi. Faşizmi durdurmak için nöbete başladıklarını kaydeden Sancar, “ Bu barikatlarla maksat bizim halk ile buluşmamızı engellemek ise, biz halkın ayağına geliriz” diye konuştu. HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri, yöneticileri, gazeteciler, fikir tutsakları özgürleştirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Sancar, “ Birlikte mücadele edersek mutlaka kazanacağız” dedi.

‘BAŞARIRLARSA KADIKÖY ‘DE KALMAYACAK!’

Son olarak söz alan HDP MYK üyesi Musa Pir ise, “ Bir şey söylemeye gerek yok ; her şey gözümüzün önünde oluyor. Gazeteciler yazdıkları için aylardır hapiste, Nuriye ve Semih ihraç edildikleri için aylardır açlık grevinde. Türkiye adım adım baskı sürecine giriyor. Beni ilgilendirmez, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyebilirsiniz ancak kadınların kıyafetlerinin gerekçe gösterilerek saldırıya uğradığı, çocukların tecavüze uğradığı, Ermeni mezarlıklarının üzerine tuvalet yapıldığı bir ortamda eğer kafalarına koydukları sistemi yerleştirirseler ve başarırsalar Kadıköy de kalmayacak, artık istediğiniz gibi yaşayamayacaksınız” diye konuştu.

PARKIN GİRİŞİ CEZAEVİ ZİYARET GÜNLERİ GİBİ!

Öte yandan meslek örgütlerinin Kadıköy Boğa heykelinden Yoğurtçu Parkı’na yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. Ancak bireysel olarak Parka gitmelerine izin veren polis, uyguladığı ablukayla adeta cezaevi ziyaret günlerini anımsatan Parkın girişinde yurttaşlara GBT ‘ten geçirerek içeriye aldı.

sancar-yogurtcu-parki-ndaki-abluka-turkiye-icin-dusunulen-rejimdir-330093-1.sancar-yogurtcu-parki-ndaki-abluka-turkiye-icin-dusunulen-rejimdir-330094-1.sancar-yogurtcu-parki-ndaki-abluka-turkiye-icin-dusunulen-rejimdir-330095-1.sancar-yogurtcu-parki-ndaki-abluka-turkiye-icin-dusunulen-rejimdir-330096-1.sancar-yogurtcu-parki-ndaki-abluka-turkiye-icin-dusunulen-rejimdir-330097-1.sancar-yogurtcu-parki-ndaki-abluka-turkiye-icin-dusunulen-rejimdir-330098-1.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!