SON DAKİKA

Şam: ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye, Ulusal Diyalog Kongresi’ne savaş açtı

Sputnik’e demeç veren Suriyeli bakan Haydar, “ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye, kongreyle ilgili olumlu açıklamalarına rağmen olumsuz bir rol oynadılar ve bazı katılımcılar için imkansız koşullar öne sürdüler.

Bu haber 07 Aralık 2017 - 18:30 'de eklendi.
Abone ol

Sputnik’e demeç veren Suriyeli bakan Haydar, “ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye, kongreyle ilgili olumlu açıklamalarına rağmen olumsuz bir rol oynadılar ve bazı katılımcılar için imkansız koşullar öne sürdüler. Soçi’deki zirvede kararlaştırılan kongreye karşı büyük bir savaş açıldı” dedi.

‘SURİYE DÜŞMANLARI ÇILGINA DÖNDÜ’

‘Suriye düşmanlarının’ kongre yapılma ihtimali karşısında çılgına döndüğünü savunan Haydar, bu ülkelerin barış sürecini sadece Cenevre üzerinden yürütmek istediklerini belirtti. Kongre’nin başarı için gerekli koşulların sağlanması amacıyla 2018’e ertelendiğini kaydetti.

TÜM HALKLAR BULUŞACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin geçen ay Soçi’de yaptıkları zirvede Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin toplanması kararlaştırılmıştı. Ama Ankara’nın terör örgütü gördüğü PYD/YPG’ye muhalefeti sebebiyle kongre çalışmaları devam ediyor. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne (Suriye Halkları Kongresi) tüm etnik ve dini toplulukların katılması ve bir anayasa taslağının şekillendirilmesi planlanıyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!