SON DAKİKA

Sağlık hizmet bedeli arttı, ABD’liler hayvan ilaçlarına yöneldi

ABD’de sağlık hizmetlerinin bedeli giderek artarken, bazı ABD vatandaşları doktora gitmek yerine hayvanlar, hatta balıklar için

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 18:41 'de eklendi.
Abone ol

ABD’de sağlık hizmetlerinin bedeli giderek artarken, bazı ABD vatandaşları doktora gitmek yerine hayvanlar, hatta balıklar için üretilen antibiyotikleri kendilerini tedavi etmek amacıyla internet üzerinden satın almaya başladı. Uzmanlar ise endişeli.

ABD’de Başkan Donald Trump’ın selefi Barack Obama döneminde yürülüğe giren ‘Obamacare’ adlı sağlık hizmeti programını iptal etmek istemesi nedeniyle tartışmalar sürerken, BuzzFeed’in haberine göre doktorlara para vermek istemeyen ya da bunu karşılayamayan insanlar çiftlik ve ev hayvanları için, hatta balıklar için tasarlanmış olan antibiyotiklere yöneldi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Mississippi’de yaşayan ve adını vermek istemeyen 27 yaşındaki ABD’li bir engelli, yakın zaman önce yaşadığı yerdeki marketten topuk ağrılarını gidermek için ‘balık antibiyotiği’ alıp kullanmaya başladığını söyledi.

Genç adam “Balık antibiyotiği kemiklerime gerçekten iyi geldi. Sevmediğim tek kısmı çok küçük dozajı olması nedeniyle birbirlerine eklemek zorunda olmam” dedi.

‘BALIK ANTİBİYOTİKLERİ BANA 15 DOLARA MAL OLUYOR’

Ayda 700 dolar kazandığını ve doktorun yazdığı 150 dolarlık ilaç masrafını karşılayamadığını belirten ABD’li genç ” Balık anitbiyotikleri bana 15 dolara mal oluyor. Doktorlar bir şey olmayacağını söylüyor” dedi.

‘RİSKE GİRİP İŞE YARAMASINI UMDUĞUNUZ ŞEYLERDEN BİRİ’

ABD Senatosu, Cumhuriyetçilerin ikinci sağlık tasarısını da reddetti

Iowa’da yaşayan ve BuzzFeed’e bilgi veren bir başka ABD’li de yaklaşık 10 yıl önce sağlık sigortası olmadığı için hayvanlar için satılan antibiyotikleri satın alarak kullanmaya başladığını söyledi.

Yaşadığı yerde hayvan ilaçları satılan dükkandaki çalışanların da tavsiyesiyle bu ilaçlardan kullanmaya başladığını aktaran ismini vermek istemeyen ABD’li “Doğru dozajda aldığınız sürece sorun yok. Bu, riske girip işe yaramasını umduğunuz şeylerden biri” diye konuştu.

‘SADECE İNSANLAR İÇİN DEĞİL TÜM DÜNYA İÇİN TEHLİKELİ’

Uzmanlar ise bu uygulamanın güvenli olmadığını belirtiyor. Kaliforniya’daki Pasifik Hayvan Kliniği’nde çalışan veteriner Maria Brömme, farklı türlerin metabolizmasının aynı olmadığını vurgulayarak bu ilaçları kullanmanın yanlışlıkla doz aşımına neden olabileceğini belirtti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Sadece insanlar için değil tüm dünya için tehlikeli’ diyen Brömme aynı zamanda bu ilaçları kullanan kişilerin gelecekte antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanabileceğini de vurguladı.

KULLANICILAR İNTERNET ÜZERİNDEN SİPARİŞ VERİYOR

BuzzFeed, ABD’de bazı petshop firmalarının giderek artan bu eğilim nedeniyle balık antibiyotiklerini artık stoklamadığını belirtti.

Ancak dükkanların bu ilaçları stoklamaması kullanıcıları Amazon ve eBay gibi alışveriş sitelerine yöneltmiş durumda.

BuzzFeed, geçen ay Rachel Sharp adlı yazarın Twitter’dan yaptığı açıklamada Amazon sitesindeki kullanıcı yorumlarını içeren bazı ekran görüntülerini paylaştığını belirtti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!