SON DAKİKA

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde Andrey Karlov anıtı açıldı

19 Aralık 2016’da Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir fotoğraf sergisinin açılış törenine katıldığı sırada polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülen Karlov’un büstü, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin bahçesine yerleştirildi.

Bu haber 25 Kasım 2017 - 5:27 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

19 Aralık 2016’da Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir fotoğraf sergisinin açılış törenine katıldığı sırada polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülen Karlov’un büstü, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin bahçesine yerleştirildi.

Anıtın açılış törenine Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Karlov’un eşi Marina Karlova, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Şefik Vural Altay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ile diplomatik misyon temsilcileri, Türkiye ve Rusya iş dünyası temsilcileri ile davetli Rus ve Türk vatandaşlar katıldı.

‘TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİN İYİLEŞMESİNDE CİDDİ KATKISI OLMUŞTUR’

Karlov’un büstünün Rusya Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatı ile tüm ülkelerde görev yapan Rus diplomatların katkısıyla yapıldığını belirten Yerhov, “Bugünden itibaren bu anıt, dostumuz, meslektaşımız olan Karlov’un kahramanlığını hep hatırlatacaktır” diye konuştu.

‘BU TÜR TRAJEDİLERİN HİÇBİR ŞEKİLDE TEKRARLANMAMASI GEREKİYOR’

Yerhov’un ardından konuşan Karlov’un eşi Marina Karlova da “Bu güzel ülkede kendisiyle birlikte üç buçuk yıl yaşadık. Hem bu ülkeyi hem de bu güzel ülkenin güzel halkını sevmiştik. Bugün burada toplanmış olmamız çok anlamlı bir olay; bu tür trajedilerin hiçbir şekilde tekrarlanmaması gerekiyor. Hepinize üzerinizde barış dolu gökler ve ilişkilerimizde kardeşlik ve dostluktan başka bir şey olmamasını diliyorum. Bu, eşimin hatırasını yaşatmanın en güzel yolu olacaktır” dedi.

‘TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİNİ İSTEMEYENLERİN ORGANİZE ETTİĞİ TERÖR EYLEMİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ’

Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da Karlov’un Türkiye’de görev yaptığı sırada Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirmek için çaba sarf ettiğini ifade ederek “İlişkilerimizin en zor zamanlarında krizin atlatılmasında büyük katkılar sağlamıştır. Türkiye ile Rusya arasındaki güzel işbirliğini istemeyenler tarafından organize edilen bir terör eylemi sonucu yaşamını yitirmiştir. Hiç şüphesiz Sayın Karlov’a sıkılan kurşunlar, Türk-Rus dostluğuna sıkılmıştır. Bu elim hadiseye rağmen gerek Türkiye, gerekse Rusya bu çevrelerin umudunu boşa çıkarmış ve her geçen gün ilerleyen işbirliğiyle ikili ve bölgesel konularda yakın bir şekilde çalışmayı sürdürmüşlerdir. Sayın cumhurbaşkanlarımızın son bir yılda yedi defa yüzyüze görüşmeleri, bunun en güzel örneğidir. Bu manada Sayın Karlov, Türk-Rus dostluğunun bir nişanesi haline gelmiştir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Şefik Vural Altay da burada yaptığı konuşmada Karlov’un Türkiye-Rusya yakınlaşmasına ciddi katkılarda bulunduğunu vurgulayarak “Bu acı kayıp, Türk devletinde ve toplumumuzda derin bir üzüntüye yol açmıştır” dedi. Karlov suikastıyla ilgili soruşturmanın, Rus yetkililerin de katılımıyla sürdüğünü ifade eden Altay, “Öte yandan Andrey Karlov’un doğduğu şehir olan Klintsi ile Antalya’nın Demre ilçesinin kardeş şehir ilan edilmesini planlıyoruz. Bu kardeşlik, halklarımız arasında giderek gelişen dostluk ve yakınlaşmanın da nişanesi olacaktır. Keza bugün açılışına iştirak ettiğimiz bu anıt da hepimiz için özel bir değer ve öneme sahiptir. Bugün, Sayın Büyükelçi’nin hatırası için yapabileceğimiz en güzel şey, onun da arzu edeceği şekilde ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine katkıda bulunmak olacaktır. Bu yöndeki mevcut siyasi irade doğrultusunda iki ülke arasındaki ilişkilen daha da geliştirilmesi doğrultusunda ortak gayretlerimizi sürdürmekte kararlıyız. Bu vesileyle Andrey Karlov’un da paylaştığı bu ortak hedeflerimiz istikametinde faaliyet göstermek üzere tesis edilen Andrey Karlov Vakfı’na başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri

Konuşmaların ardından Andrey Karlov büstünün açılışı yapıldı. Törene katılanlar, büste karanfil bıraktı.

ANDEY KARLOV ADINA BİR VAKIF KURULDU

Daha sonra büyükelçilikte Andrey Karlov Vakfı’nın tanıtımı yapıldı. Burada konuşan Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi (MGİMO) Gazetecilik Fakültesi Dekanı Yaroslav Skvortsov, “Vakfın faaliyetleri, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik olacaktır. Vakıf, kültür faaliyetleri ve bilimsel çalışmalara destek verecektir. Bu vakfın bir amacı, muhtaç olanlara yardım, özellikle muhtaç çocuklara yardım faaliyeti yürütmektir” dedi.

‘KARLOV’UN BARIŞÇIL DÜNYASINDAN YOLA ÇIKACAĞIZ’

Burada konuşan ve Uluslararası Andrey Karlov Vakfı’na katkıda bulunanlar arasında yer alan Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan “Bu vakıfla, bir yandan Sayın Karlov’un değerli hatırasını yaşatırken bir yandan da Türk ve Rus toplumları arasındaki kültür ve dostluk bağlarını güçlendirmek üzere faaliyet gösterecek olmanın mutluluğu içindeyiz. Yardıma muhtaç çocukların ve burs desteğine ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerinin elinden tutacak olmak bizlere büyük bir sorumluluk ve aynı zamanda mutluluk veriyor. Bizim çalışmalarımız sadece Türk ve Rus dostluğuyla sınırlı kalmayacak. Sayın Karlov’un insancıl ve barışçıl dünyasından yola çıkarak uluslararası ölçekte katkı yapmanın gayreti içinde olacağız. Bu amaçla konferas, sempozyum ve seminerler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Andrey Karlov Vakfı başkanlığı görevini yürüten Marina Karlova da Rus-Türk İşadamları Birliği’ne vakfın kurulmasına bulundukları katkıdan dolayı teşekkür ederken “Açıkçası vakıf çalışmalarında daha işin başındayız. Vakfımızın çalışmalarına her türlü desteğe minnettar oluruz” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!