SON DAKİKA

Rusya – Ukrayna Arasında Gerilim Tırmanıyor: Kırım’a İki Yeni Tugay Konuşlandırılıyor

Rusya Federasyonu, Ukrayna sınırlarındaki geniş çaplı askeri yığınağı kapsamında işgal ettiği Kırım’a asker gönderiyor. Geçen haftadan bu yana Kırım Yarımadası’na, askerler ve askeri teçhizatların sevkiyatı devam ediyor. Bu kapsamda, Rusya’nın Voronej bölgesine muharebe tanklarının ve benzeri ağır silahların gönderilmesinin ardından bu silahlar ve askeri birlikler, Kırım’da konuşlandırılıyor. Savunma kaynakları, bu bilgileri değerlendirerek, Rusya’nın işgal altında tuttuğu Kırım’dan Ukrayna’ya saldırı hazırlığında olduğunu ileri sürüyor.

Bu haber 27 Kasım 2021 - 14:44 'de eklendi.
Abone ol

İşgalci Rusya, Kırım Yarımadası’na son bir haftadır yoğun bir şekilde askeri birlik ve teçhizat yığıyor. Kırım’a gönderilen askeri birlikler arasında tankları T-72B3 olan 34. Motorize Tüfek Tugayı ve 42. Muhafız Motorlu Tüfek Tümeni yer alıyor. Kremlin yönetimi, Rus askeri birliklerinin konuşlandırılmasıyla ilgili sorulan sorulara ise ülke sınırları içindeki hareket ve iç mesele olarak yanıt veriyor.

RUSYA, İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A ASKER SEVK EDİYOR: UKRAYNA’YA SALDIRI HAZIRLIĞI MI?

ABD ve Avrupa ülkeleri, Rus askeri birliklerinin işgal altındaki Kırım’a yerleştirilmesiyle ilgili istihbaratı paylaşmıştı. Bölgede Rusya’nın olası işgal ve saldırı girişimi, Avrupa ülkelerini de endişeye sevk ediyor. İstihbarat kaynakları, Putin’in saldırı ihtimalini 2002 başlarında değerlendirebileceğini ve bu yönde Rus askeri birliklerinin işgal altındaki Kırım’a yönlendirildiğini ileri sürüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna sınırlarının yakınında 100 bini aşkın askerin bulunduğunu bildirmişti.

SAVUNMA KAYNAKLARI, RUSYA’NIN KIRIM’A ASKERİ SEVKİYATINI AÇIKLADI

Kırım’ı ve Ukrayna’nın doğusunu işgal altında tutan Rusya Federasyonu, savunma kaynaklarının aktardığına göre Kırım Yarımadasına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Savunma istihbarat şirketi Janes ve Moskova merkezli Çatışma İstihbarat Ekibi (Conflict Intelligence Team), Rus birliklerinin Kırım’da konuşlandırıldığını bildirdi.

Kırım’a gönderilen kuvvetler arasında motorize birlikler, tank ve ağır silahlar yer alıyor. Savunma kaynaklarının edindiği bilgilere göre, 11 Kasım 2021’de başlayan sevkiyatta, Stavropol bölgesinde bir trene yüklenirken görüntülenen 34. Motorize Tugayı ve Kırım’a doğru giden bir trende T-72B3 tankları görüntülendi. Öte yandan, Rus ordusuna bağlı 42. Muhafız Tümeni de yer alıyor.

ABD İSTİHBARATI: RUSYA, UKRAYNA’YA ASKERİ HAREKAT HAZIRLIĞINDA OLABİLİR

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) istihbarat teşkilatlarının, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yeni bir askeri harekat hazırlığında olabileceğini belirttikleri aktarıldı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) istihbarat teşkilatları NATO müttefiklerini Batı başkentlerinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekatını önlemek için çok az zamanları olduğu konusunda uyarıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

New York Times’ın 19 Kasım 2021 tarihli haberine göre remlin, Rusya-Ukrayna sınırı yakınında yoğunlaşan birliklerin kullanılması konusunda henüz bir karar vermedi, ancak bunların sayısı ve bileşimi, Rus liderliğinin niyetleri konusunda ciddi endişelere yol açıyor.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!