SON DAKİKA

Ukrayna’nın Neptün Füzeleriyle Vurduğu Moskova Kruvazörü Battı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 50. gününde savaşı körükleyecek yeni bir gelişme yaşandı. Ukrayna’nın sabah saatlerinde Neptün füzeleriyle vurduğunu duyurduğu Rusya donanmasına ait Moskova kruvazörü battı. Gelişmeyi Rusya Savunma Bakanlığı duyururken, açıklamada taşıdığı mühimmatın patlamasıyla ağır yara alan kruvazörün kötü hava koşulları nedeniyle battığı ifade edildi.

Bu haber 15 Nisan 2022 - 0:27 'de eklendi. Son Güncelleme15 Nisan 2022 - 01:30
Abone ol

Rusya’nın Yılan Adası’nı kuşatan amiral gemilerinden biri olan 510 mürettebatlı “Moskova” kruvazörünün, Ukrayna tarafından bu sabah saatlerinde Neptün füzeleriyle vurulduğu duyurulmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı ise “Moskova kruvazöründe bulunan mühimmat, çıkan yangın sonucu infilak etti. Gemi ciddi şekilde hasar gördü. Tüm mürettebat tahliye edildi. Yangının nedeni araştırılıyor” açıklamasında bulunarak saldırı iddialarını yalanlamıştı.

KÖTÜ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE BATTI

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamada Moskova kruvazörünün limana çekilirken kötü hava koşulları nedeniyle battığı belirtildi.

“İKİ HİKAYE ARASINDA SEÇİM YAPMAK ZORUNDA KALDILAR”

ABD Ulusal Güvenlik Danışması Jake Sullivan ise yaptığı açıklamada, Moskova’nın Rusya’nın amiral gemisi olduğunu hatırlatarak, Rusya’nın geminin ağır hasar gördüğünü kabul etmek zorunda kaldığını ifade etti. Sullivan, “İki hikaye arasında bir seçim yapmak zorunda kaldılar. Birinci hikaye, bunun sadece beceriksizlik olduğu, diğeri ise saldırıya uğradıkları yönünde. İkisi de onlar için iyi bir sonuç değil” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

SAVAŞIN İLK GÜNLERİNDE GÜNDEMDEYDİ

Moskova kruvazörü, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı saldırıların ilk günlerinde Karadeniz’de Tuna Deltası açıklarında bulunan Yılan Adası’na yönelik saldırıda kullanılmasıyla gündeme gelmişti. Adadaki Ukrayna askerleri teslim olmazken, Rus ordusuna “Cehenneme gidin” çağrısında bulunmuştu.

Rusya’nın Karadeniz Filosunun 186 metre uzunluğundaki amiral gemisi Moskova, 1980’lerin başında hizmete girdi. Sovyet donanmasının Project 1164 Atlant sınıfının önde gelen gemisiyken, ilk önce Slava olarak adlandırıldı. Ancak daha sonra ismi “Moskova” olarak değiştirildi. Savaş gemisinin ana silahları P-1000 Vulkan gemisavar füzeleri olarak biliniyor. 2000 yılında Karadeniz Filosunun amiral gemisi haline gelen kruvazör, 2015 yılında Rusya’nın Suriye’de başlattığı askeri harekatında kilit rol oynamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!