SON DAKİKA

RTÜK ÜYESİ FARUK BİLDİRİCİ’DEN OKÇULAR VAKFI’NIN KAMU SPOTUNA ŞERH

“Okçular Vakfı’nın spotlarında hiç ok kullanılmaması garip”

Bu haber 23 Ağustos 2019 - 12:07 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan‘ın başında olduğu Okçular Vakfı, Malazgirt Zaferi nedeniyle hazırladığı 3 spotu televizyonlarda kamu spotu olarak yayınlanması için RTÜK’e gönderdi. RTÜK üyesi ve Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Malazgirt Zaferi bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamayacağını belirterek Okçular Vakfı’nın hazırladığı üç spot filmin televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına karşı olduğunu açıkladı. Bildirici, Okçular Vakfı’nın siyasi iktidarın kolladığı bir kuruluş olduğunu vurguladı.

Bildirici’nin sosyal medya hesabından yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Üst Kurul, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın 21.08 2019 tarih ve 21296 sayılı yazısına konu, Okçular Vakfı tarafından Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan üç tanıtım filminin televizyonlarda kamu spotu olarak ücretsiz yayınlanmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir.

1071 Malazgirt Zaferi ülkemizin tarihi açısından özel bir anlam taşımaktadır. Yakın bir zamana kadar da kutlama etkinlikleri devlet tarafından organize edilmekteydi. Şimdi bu etkinliklerin -partili Cumhurbaşkanlığının himayesinde bile olsa- tek başına bir vakıf tarafından sahiplenilmesi yanlıştır.

Kaldı ki, Okçular Vakfı herhangi bir sivil toplum örgütü değildir; siyasi iktidarın kolladığı bir kuruluştur. Okçular Vakfı’nın Mütevelli Heyet üyeleri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor. Bilal Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H.Ali Yıldız ile birlikte Malazgirt Zaferi Anma Etkinlikleri ile ilgili olarak KKTC’de basın toplantısı düzenlemiş. 23 Ağustos’tan itibaren Ahlat ve Malazgirt’te düzenlenecek etkinlikleri sahiplenmiş.

Malazgirt Zaferi, bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamaz. Böyle bir kutlamanın spot filmi hazırlanacaksa da bunu yapacak olan bir vakıf değil, kamu kurumları, üniversiteler ya da Türk Tarih Kurumu’dur.

Öte yandan hazırlanan üç film Kamu Spotları Yönergesi’nin çeşitli hükümlerini ihlal etmektedir. Bu spot filmler, İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin yazısında belirtildiği gibi, bir etkinlik duyurusudur. Kamu spotlarının amacı etkinlik tanıtımı, duyurusu olamaz. Kamu Spotları Yönergesi’ne göre “Kamu spotları ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır” ve faaliyet tanıtımı yapılamaz.

Halbuki bu spotlarda faaliyet tanıtılıyor. Okçular Vakfı’nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalıydı. Okçular Vakfı, böyle bir etkinliği duyuracaksa, müzik, film festivallerinin tanıtımında olduğu gibi reklam kuşağında ve bedelini ödeyerek duyurmalı. Okçular Vakfı için böyle bir ayrıcalık tanınırsa, yarın başka vakıflar da düzenleyecekleri etkinlikler için kamu spotları hazırlayıp ücretsiz yayınlanması için RTÜK’e başvurabilirler.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yönergenin 5. maddesinin 3. fıkrasına göre de kamu spotlar başvurusunun Üst Kurul’a en az 15 gün önce yapılması gerekiyor. Okçular Vakfı’nın başvurusu Üst Kurul toplantısından bir gün önce yanı 20 Ağustos 2019 tarihinde yapılmıştır. Spotlar alelacale Üst Kurul gündemine alınmış ve oy çokluğuyla kabul edilmiştir.

Okçular Vakfı’nın spotlarında hiç ok kullanılmamasının ve kılıcın başrolü oynamasının garipliğini bir tarafa bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesajların da kullanılmaması gerekir. Bu gerekçelerle Okçular Vakfı’nın hazırladığı üç spot filmin televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına karşıyım”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!