SON DAKİKA

Rize’deki Taş Ocağının Altından ‘Davet’ Usulü İhale Çıktı: Halk Cengiz İnşaat’a Karşı Direniyor

Cengiz İnşaat’ın İşkencedere Vadisi’ne yapmak istediği taş ocağı halkın büyük tepkisi ile karşılaştı. Birçok kez iş makineleri durduran bölge halkı, vadide taş ocağı yapılmasını istemezken; AKP Cengiz İnşaat’ın bölgede kalması için elinden geleni yapıyor.

Bu haber 24 Nisan 2021 - 20:31 'de eklendi.
Abone ol

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada koruma altındaki 200 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi, son günlerde Cengiz İnşaat’ın talancı girişimleri ile gündeme geldi.

Gerçek Gündem’den Serhat Yılmaz’ın haberine göre, vadiye taş ocağı açmak isteyen Cengiz İnşaat, bölge halkının tepkisi ile karşılaşırken; yurttaşlar birçok defa iş makinelerinin çalışmalarını durdurdu.

Ancak halkın büyük tepkisine rağmen Cengiz İnşaat, bölgedeki faaliyetlerinde ısrar ediyor.

KİMDİR MEHMET CENGİZ?

Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz 17-25 Aralık operasyonu sırasında ortaya çıkan tapelerdeki ‘Milletin a…na koyacağız’ sözleriyle biliniyor. 

Aldığı kamu ihaleleri ile servetine servet katan Cengiz, AKP’ye yakınlığı ile bilinen isimlerden biri.

DAVET USÜLÜ İLE ADRESE TESLİM İHALE

Rize İyidere’ye deniz dolgusu ile yapılacak lojistik merkez ve liman ihalesi, Cengiz İnşaat’ın aldığı kamu ihalelerinden yalnızca biri.

Söz konusu ihalenin ilginç kısmı ise 21b yani davet usulü ile yapılması.

Kamu İhale Kanunu’nun, deprem gibi öngörülemeyen olağanüstü haller için düzenlediği “21b Pazarlık’’ usulü, son yıllarda AKP’nin yandaş şirketlere ihale dağıtmak için kullandığı bir yöntem haline geldi.

1 MİLYAR 719 MİLYON LİRALIK NEDEN

Cengiz İnşaat, davet usulü ile 2020 yılının temmuz ayında yapılan ihaleyi Kolin İnşaat, Çelikler İnşaat gibi şirketleri geride bırakarak ‘aldı.’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ihaledeki yaklaşık maliyet ise 1 milyar 719 milyon 780 bin 618 lira olarak ifade ediliyor.

İYİDERE’Yİ TALAN ETMEK İÇİN İŞKENCEDERE’Yİ TALAN ETMEK

AKP’nin Cengiz İnşaat verdiği destek adrese teslim ihaleyle sınırlı kalmadı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İyidere’deki lojistik merkez ve liman yapımında kullanılacak bazaltların çıkarılacağı taş ocağı için, Erdoğan bir kez daha devreye girdi.

Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini için ihtiyaç duyulan taş ocağı ile bağlantı yoluna isabet eden bazı taşınmazlar kamulaştırıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan acele kamulaştırılma kararı 20 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmî Gazete’de Erdoğan’ın imzası ile yer aldı.

Alınan acele kamulaştırma kararı ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldı. 

İşkencedere Vadisi’nde yer alan ve Cevizlik ile Gürdere köylerinde bulunan taşınmazların kamulaştırma planları ise şöyle:

CENGİZ İNŞAAT HAREKETE GEÇTİ

Cengiz İnşaat, alınan kamulaştırma kararı sonrası harekete geçti.

Dünyanın koruma altındaki 200 vadisinden biri olan İşkencedere’de taş ocağı açmak için iş makinelerini jandarma eşliğinde bölgeye gönderen şirket, halkın tepkisi ile karşılaştı.

Birçok kez iş makinelerinin çalışmasına izin vermeyen bölge halkı, 31 milyon 448 bin ton dinamit patlatılarak çıkarılacak 16 milyon tona yakın taşın ve kurulacak tesisin bölgenin ekolojik yapısını yok edeceğini ifade ediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!