SON DAKİKA

Rize’de Taş Ocağı Açılmasına Karşı Direnen Köylülere Jandarma Müdahalesi

Cengiz İnşaat’ın taş ocağı açma girişimine karşı İkizdere halkının başladığı direniş sürüyor. Evleri jandarma tarafından ablukaya alınan yurttaşlar patika yollardan geçerek iş makinelerinin önünü kesti. Yurttaşlardan biri, “Komutan, bu ormanı size yok ettirmeyeceğiz” dedi. Direnen köylülere jandarma müdahale etti.

Bu haber 25 Nisan 2021 - 19:50 'de eklendi.
Abone ol

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın Rize’de İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı İkizdere halkının direnişi sürüyor. Yurttaşlar, jandarmanın tüm engellemelerine karşı iş makinelerine bir kez daha engel oldu. Direnen köylülere jandarma müdahale etti.

Rize İkizdere’de İşkencedere Vadisi’nin Cengiz İnşaat’ın taş ocağı için tahrip edilmesine karşı mücadele eden yurttaşların evleri ve arazileri, jandarma tarafından ablukaya alındı. Direnerek jandarmayı arazilerinden çıkaran yurttaşlar, yolların kapatılması nedeniyle iş makinesinin çalışma yürüttüğü vadiye patika yollardan giderek ulaştı.

Yöre halkından bir yurttaş, ”Pazar günü sabahın erken saatlerinde hiç izin olmadan evlerimizin içine kadar giren devletin jandarmaları, halkı koruyacağına şirketin korumalığını yapmaktadır. Ey devletin görevlileri, neredesiniz, insanların yaşam alanlarına giriyorlar, nasıl bir hukuksuzluktur” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Barikat önünde tüm Türkiye’ye seslenen bir yurttaş, “Bize hak vermeniz yeterli değil, bir şey yapın! Eğer bir şey yapılmazsa ve biz burayı kaybedersek, bu doğa yok olursa herkes kaybeder” dedi.

Ormandan geçerek yol üzerinde bekleyen kadınlardan biri jandarma müdahalesi sonucu fenalaştı. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Direniş ardından jandarma müdahalede bulundu. İkizdere Dernekleri Federasyon Başkanı Ziya Yıldırım gözaltına alındığı öğrenildi.

23 Nisan günü de sokağa çıkma yasağını fırsat bilen Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri, jandarma eşliğinde bölgeye gelmiş ancak halkın direnişi sonucu engellenmişti.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, kısa süre önce İkizdere ilçesindeki İskencidere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmış, vadiye Cengiz İnşaat tarafından taş ocağı kurulacağını öğrenen köylüler İşkencedere Vadisi girişine çadır kurup nöbete başlamıştı.

Cengiz İnşaat’ın iş makineleri ve jandarma karşısında geri adım atmayan köylüler, “Nefesimizi, ekmeğimizi korumaya geldik” diyerek nöbetlerini sürdürüyorlar. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!