SON DAKİKA

Resmi Gazete’de Yayımlandı! COVID-19 Genelgesi Yürürlükten Kaldırıldı

Haziran 2021 tarihinde yayımlanan COVID-19 salgınında normalleşme tedbirlerini içeren genelge yürürlükten kaldırıldı. Normalleşme sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun alacağı tedbirler uygulanacak. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu haber 09 Nisan 2022 - 12:12 'de eklendi. Son Güncelleme9 Nisan 2022 - 14:50
Abone ol

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan ‘COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ konulu genelgeye göre, Haziran 2021 tarihinde yayımlanan ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler’ konulu genelge yürürlükten kaldırıldı.

Yayımlanan genelge ile salgınla mücadelede Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen tedbir ve kurallara uyulacağı, kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmeyeceği aktarıldı. 

İşte yürürlükten kaldırılan genelgenin detayları

Yürürlükten kaldırılan genelgede, 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdüreceği kaydedilmişti.

Yine yürürlükten kaldırılan genelgede, Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanların idari izinli sayılmaya devam edileceği bildirilmişti.

İdari izinli sayılanların göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılmaları, genelgenin yürürlükten kaldırılmasıyla ortadan kalktı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yine yürürlükten kaldırılan genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli-görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterilmesi, tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirlerin devam ettirileceği vurgulanmıştı.

Kaynak: TRT Haber

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR