Rektörden YÖK Başkanı Saraç’a Jest: Babası için Kampüse Cami Yaptırıyor

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Bünyamin Şahin, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç için yaptırılacak camiinin karşılanması amacıyla bağış kampanyası başlattı.

Rektörden YÖK Başkanı Saraç’a Jest: Babası için Kampüse Cami Yaptırıyor
Yayınlama: 22.03.2021
0
A+
A-

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Bünyamin Şahin, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın geçtiğimiz günlerde vefat eden babası Muhammed Emin Saraç için üniversite kampüsünde cami yaptırmaya karar verdi.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Karar, “Cami, direkt YÖK’le ilintili bir kuruluş yerine başka kuruluşlarca yaptırılabilirdi” tartışmalarına yol açtı.

7 bin 500 kişilik, üç katlı cami için üç ayrı IBAN numarası verilip bağış kampanyası da başlatıldı. Şahin, cami inşaatı için hayırseverlerin yardımlarını beklediğini belirtti.

Rektör Bünyamin Şahin

HAFRİYAT TÖRENİ YAPILDI

Saraç’ın babası için yaptırılacak cami ve kültür merkezi için hafriyat töreni de düzenlendi. Törene Vali Ozan Balcı, AKP Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı AKP’li Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı AKP’li Erol Duyum ve İl Müftüsü Abdullah Pamuklu katıldı. Rektör Şahin, yapılacak cami ve kültür merkezini tanıttı.
 
İki yıl içinde bitmesi planlanan caminin kot altında kalan iki katı öğrencilerin faaliyetleri için kullanılacak. Adına üniversitede cami yaptırılan din alimi Muhammed Emin Saraç, Erbaa’da doğmuştu.

3 KATLI CAMİNİN 2 KATI ÖĞRENCİLER İÇİN KULLANILACAK

Taşlıçiftlik Yerleşkesi’nde yapılacak Muhammed Emin Saraç Camisi ve Kültür Merkezi 7.500 kişi kapasiteli olacak. İnşaatı 2 yılda bitecek olan 3 katlı caminin 2 katı öğrencilerin faaliyetleri için kullanılacak.

AÇIKLAMA GELDİ…

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden şu açıklama yapıldı:

25.000 öğrencimizin bulunduğu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Merkez Kampüsümüzde cami yapmak üzere 3 yıl önce “Tokat Üniversite Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurulmuş olup yakın zamanda mimari proje çalışmalarını tamamlamıştır. Cami arazisi Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiş olup 16 Mart 2021 tarihinde yerel protokol ve Tokat Müftüsünün yaptığı dualarla hafriyatı başlatılmıştır.

Bu süre içerisinde Caminin adı konusunda muhtelif isimler konuşulmuş olup Hemşehrimiz, Tokat’a ve Tokatlılara büyük hizmetleri bulunan Rahmetli Mehmet Emin Saraç Hocamızın yakın zamanda vefatı nedeniyle hocamızın adının verilmesinde mutabakat sağlanmıştır.

İnşaatına başlanan camimiz Diyanet İşleri Başkanlığına tahsisli arazi üzerinde, Tokat Üniversite Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Tokat Müftülüğünce açılmış olan banka hesaplarında toplanan yardımlar ile yapılacak olup üniversite bütçesinden para aktarılması mümkün değildir.

Şehrimize, üniversitemize ve öğrencilerimize hayırlı olması temennilerimizle…

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı