SON DAKİKA

RAUF DENKTAŞ’A BÜYÜK SAYGISIZLIK: ANIT MEZARI 8 YILDIR BİTİRİLMEDİ

Kıbrıs Türklüğünün efsanevi önderi ve KKTC’nin kurucusu Rauf Denktaş’ın anıt mezarı vefatının üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen bitmedi. Çevre düzenlemesi bile belediye su vermediği için yapılamadı. Kızı Ender Denktaş, “Bu rezalet bitsin” dedi.

Bu haber 23 Temmuz 2020 - 22:25 'de eklendi.
Abone ol

KKTC’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının üzerinden 8 yıl geçti. 

13 Ocak 2012’de vefat eden Denktaş’ın vasiyeti, oğlu Raif Denktaş’ın yanına defnedilmekti. Ancak devlet yetkilileri, “Anıt mezar yapacağız” dedi. Denktaş, Türk Mukavemet Teşkilatı Anıtı’nın bulunduğu yerde toprağa verildi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, vefatının ardından KKTC’de üç hükümet değişmesine rağmen Denktaş’ın defnedildiği yere yapılacağı söylenen anıt mezar bir türlü bitirilemedi. Emekli Albay İsrafil Aydın, Denktaş’ın anıt mezarında karşılaştığı manzara karşısında şoke oldu, bu vefasızlığa isyan etti. Denktaş’ın kızı Ender Denktaş ise yaşanan süreci şöyle anlattı:

‘BABAM BUNA MI LAYIK!’

Üç yıl hiçbir şey yapılmadı, sonra anıt mezar ihalesini kazanan şirket biraz oyalandı, gitti. İkinci projede biraz değişiklik yaptık. Yine de istediğimiz gibi olamadı. Son 5 yıldır mimar bir gün bile gelip ne yapıldığına bakmadı. Bina bitti ama içi boş. Müze yapılmadı.

Anıt mezarın çevresi bakımsız. Yolu bile yok.

Oysa babamın eşyaları müzeye gidecekti. Kütüphane ortada yok. Çevre düzenlemesi de yapılmıyor. Anıt mezarın bulunduğu Gönyeli Belediyesi buraya amfitiyatro yapmak istiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bunu kabul etmediğimiz için buraya su bile getirmedi. Suyu Lefkoşa Belediyesi veriyor. Bakımsızlıktan etrafı ot-çöp bürüdü. Otları biçmediler, yaktılar. Etraf kül kaplı. Gidip oradaki perişanlığı, mezbeleliği görsünler, acaba babam buna layık mı?

‘BÜYÜK ACILAR İÇİNDEYİZ’

Madem böyle yapacaktınız neden babamın vasiyetine uymadınız, oğlunun yanına defnetmediniz” diye soran Ender Denktaş şunları söyledi: “Bize çivi bile çaktırmıyorlar. Değişiklik yaparsak dava açacaklarını söylüyorlar.

Çok büyük acılar içindeyiz. Kabrine gidince önce babamdan özür diliyorum, sonra duamı okuyorum. Devlet sahipleniyor diye ayrı bir yerde toprağa verilmesine izin verdik. Yoksa babamın vasiyetini yerine getirmek isterdik.

‘RANDEVU BİLE VERMEDİLER’

Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Ender Denktaş, anıt mezarın tamamlanması için KKTC meclisine de çağrıda bulundu, “Bu rezalet bitsin” dedi ve şu ifadeleri kullandı: “Anıtın durumunu Başbakana anlatmak için ocak ayında randevu istememe rağmen hâlâ verilmedi.

İçişleri Bakanlığı müsteşarı ve bakanlığın diğer yetkilileri ilgi gösteriyorlar ama anıt mezarın bitmesi için meclis kararı olması gerekiyor. Bir araya gelip işi bitirmiyorlar. Bunları bize yaşatmaya kimin hakkı var? Bugün, devletin önemli makamlarında birileri oturuyorsa, babam ve arkadaşlarının sayesinde.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!