SON DAKİKA

RAPOR ELE GEÇİRİLDİ! İŞTE F-35’LERLE İLGİLİ GERÇEKLER

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘dünyanın en iyi uçağı’ diye tanımladığı F-35’ler, yeniden hataları ile gündemde.

Bu haber 21 Haziran 2020 - 22:21 'de eklendi.

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir F-35a tipi savaş uçağının Florida’da düşmesinin ardından F-35’in tasarım hataları bir kez daha gündemde.

ABD Başkanı Donald Trump, her ne kadar F-35’leri dünyanın en iyi uçakları olarak tanıtsa da ABD’de “Müşterek taarruz uçağı program ofisi”nin hazırladığı rapor, F-35’in tasarım hatalarıyla dolu olduğunu ortaya koyuyor.

Project on Government Oversight” adlı sivil toplum kuruluşunca ele geçirilen 28 Şubat tarihli rapora göre, halihazırda uçakta 883 tasarım hatası bulunuyor.

Tespit edilen 162 hataya ilişkin ise arızalar devam ediyor ve “düzeltme planı” yok.

Bu da şirketlerin söz konusu tasarım hatalarına ilişkin, ellerinde yapacak bir şey bulunmadığı anlamına geliyor.

Raporda 273 tasarım hatasına çözümler bulunduğuna işaret ediliyor. Ancak bunların düzeltilmesine başlanması için hem ek fon sağlanması hem de daha çok test yapılması için bekletildiği belirtiliyor.

Geçen Kasım ayında Amerikan Savunma Bakanlığı test ve değerlendirme ofisinin F-35’e ilişkin raporunda da, 873 hata tespit edilmişti. Bunların 576’sının uçağı geliştirme sürecinden beri devam ettiği belirtilmişti. Yani o günden bu yana 10 tasarım hatası daha tespit edilmiş durumda.

Ancak bazı uzmanlar, F-35 savaş uçaklarında hata tespitinin normal olduğu, programın geliştirilmesi açısından hataların tespitinin düzeltilmesinin önemli olduğu görüşünde.

Ocak ayında yine Pentagon’un yayınladığı raporda, test uzmanları, silahların atışlarındaki isabet oranının kabul edilemez boyutta olduğu sonucuna varmıştı.

Rapora göre silahların monte edilişiyle ilgili bazı değişikliklere gidildi ancak bunlar henüz test edilmedi.

ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programındaki ortaklığından çıkarmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!