SON DAKİKA

Putin’den Gözdağı! 3 Nükleer Denizaltı Eş Zamanlı Yüzeye Çıkarıldı

Rusya, Arktik tatbikatları kapsamında ilk kez 3 nükleer denizaltı ile gövde gösterisi yaptı. 300 metre yarıçapında bir alan içinde eş zamanlı olarak buzun altından yüzeye çıkan denizaltılarla ilgili açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bunun ne Sovyet tarihi ne de modern zaman tarihinde bir muadilinin olmadığını söyledi. 20 Mart’tan beri devam eden tatbikatın bu son hamlesi “nükleer gözdağı” yorumlarına neden oldu.

Bu haber 28 Mart 2021 - 16:16 'de eklendi.
Abone ol

Rusya Federasyonu Donanması tarihinde bir ilk yaşandı. Yıllardır anlaşmazlığın odağında olan arktik bölgesinde tatbikat başlatan Rusya, tabiri caizse gövde gösterisi yaptı.

Rusya cephesinden yapılan açıklamada 3 Rus nükleer denizaltısının 300 metre yarıçapında bir alan içinde eş zamanlı olarak buzun altından yüzeye çıktığı bilgisine yer verildi.

“TARİHTE BİR BENZERİ YOK”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bunun ne Sovyet tarihi ne de modern zaman tarihinde bir muadilinin olmadığını açıkladı.

20 Mart’tan bu yana devam eden tatbikatın bu son hamlesi ‘nükleer gözdağı’ yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Denizaltıların bu manevrası sırasında Rus savaş jetlerinin ise gökyüzünde yakıt ikmali tatbikatı gerçekleştirdikleri duyuruldu.

BEŞ ÜLKENİN RADARINDA

Uzun yıllar kimsenin yüzüne bile bakmadığı Kuzey Kutbu, çevresindeki buzlar iklim değişikliği nedeniyle azalmaya başlayınca okyanusa komşu beş ülke; ABD, Danimarka, Kanada, Norveç ve Rusya’nın radarına girdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu 5 ülke son yıllarda denizdeki enerji kaynaklarının peşine düştü. Bölge ile ilgili bir anlaşmanın olmaması ise zaman zaman bu tip gövde gösterilerinin yapılmasına neden oluyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!