SON DAKİKA

PUTİN İLE ERDOĞAN TELEFONDA GÖRÜŞÜRKEN, RUS UÇAKLARININ TSK TANKLARINI VURDUĞU GÖRÜNTÜLER YAYINLANDI

Rusya İdlip’te esnemiyor, zoru gösteriyor. Erdoğan’ın Putin’le yaptığı görüşmede, Rusya tarafı “aşırılık yanlıları” diye andığı El Kaide kökenli cihatçı örgütleri hedef gösterirken Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptı. Bu görüşmeyle eş zamanlı olarak Suriye televizyonunda yayımlanan görüntülerde ise Rus savaş uçaklarının TSK tanklarını vurduğu anlar görülüyordu. AKP sözcüleri iki askerin yaşamını yitirdiği hava saldırısının Suriye ordusu tarafından gerçekleştirildiğini savunmuştu

Bu haber 22 Şubat 2020 - 14:09 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sendika.Org’da yer alan habere göre; Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin’le telefonda görüştü. Görüşmeye dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; iki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri bildirildi.

İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, rejimin İdlip’te dizginlenmesinin ve insani krizin durdurulmasının şart olduğunu vurgulamış; İdlip’te çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtmiştir.

İki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya’daki gelişmeler de ele alınmıştır.

Erdoğan, “İdlip’teki tavrımız Putin ile görüşme sonucunda belli olacak” demişti

Erdoğan, İdlip’teki tavırlarının bugün Putin’le yapacakları görüşme sonucunda belli olacağını söylemişti.

Erdoğan, “Saat 18.00 gibi Putin ile telefon görüşmem olacak. İdlip’teki tüm gelişmeleri ele alacağız. Temenni ederim ki bu görüşmeyle de hayırlı bir adım atmış oluruz” açıklamasını yapmıştı.

Kremlin: Putin, İdlib’deki aşırılık yanlılarının eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi

Sputnik’in haberine göre Kremlin’den yapılan açıklamada ise Rusya’nın tutumunda bir değişiklik olmadığı sinyali verildi. Putin’in, Erdoğan’la telefon görüşmesinde, Suriye’nin İdlip bölgesindeki “aşırılıkçı grupların” agresif eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Türkiye tarafının girişimi üzerine Putin ve Erdoğan arasında telefon görüşmesinin gerçekleştiği bildirildi.

Atatürk'ün Katilleri

Açıklamada, “Odakta bir kez daha İdlip gerilimi azaltma bölgesindeki durum vardı. Vladimir Putin, aşırılıkçı grupların devam eden agresif eylemlerinden duyulan ciddi endişeleri dile getirdi. Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne koşulsuz saygı duyulması gerektiği vurgulandı” dendi.

Rusya görüntüleri servis etti

Öte yandan dün İdlip’te iki Türk askerinin yaşamını yitirdiği ve tanklar dahil zırhlı araçların tahrip olduğu saldırının görüntüleri de Suriye televizyonunda yayımlandı. Görüntüler saldırının Rus savaş uçakları tarafından düzenlendiğini ortaya koyuyor.

AKP sözcüsü Ömer Çelik, hava saldırısı ile ilgili olarak “Suriye rejimi tarafından düzenlenen hava saldırısında 2 kahraman askerimiz şehit oldu” demiş Rusya’ya söz söylemekten imtina etmişti.

Erdoğan-Putin görüşmesi ile neredeyse eş zamanlı olarak yayımlanan görüntüler Rusya’nın tavizsiz tutumunu koruduğunu gösteren bir mesaj anlamına geliyor.

Kaynak: Sendika.Org

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!